SWEET to akronim programu mającego na celu “Optymalizację jakości leczenia dzieci i młodzieży z cukrzycą w krajach Unii Europejskiej, praca na rzecz stworzenia centrum referencji” (Better control in paediatric and adolescent diabetes in the EU: working to create Centres of Reference).

[su_audio url=”https://diabetyk.pl/audycja/06DiabetykNaFali142012bm.mp3″]

Niech nikogo ów słodki akronim nie zmyli – słodko wcale nie jest, bo jak pokazały analizy wyników leczenia dzieci chorych na cukrzycę typu 1 utrzymuje się znaczna różnica między krajami i ośrodkami diabetologicznymi pod względem kontroli metabolicznej (duża rozpiętość wyników hemoglobiny glikowanej) przy porównywalnej dostępności do insulin, glukometrów i profesjonalnej opieki. W niektórych ośrodkach średnia wartość HbA1c u młodych pacjentów wynosi nawet powyżej 9%! Dlaczego tak się dzieje?

Skąd te znaczące różnice? Jak można wyrównać szanse wszystkich dzieci z cukrzycą w krajach Unii? Z tymi i wieloma innymi problemami mierzą się dla dobra małych i młodych diabetyków uczestnicy programu SWEET – specjaliści i ośrodki diabetologiczne z 13 krajów UE, wśród których jest także Polska. O celach i realizacji programu, porozmawiamy z jego kooordynatorką w Polsce – prof. nadzw. dr hab. med. Ewą Pańkowską z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

NAJNOWSZE

Skip to content