Choć zwykle zespół stopy cukrzycowej kojarzony jest z amputacjami różnego stopnia, to warto sobie uświadomić, że składa się na niego szereg różnych stanów chorobowych, które właściwie na każdym etapie rozwoju można skutecznie leczyć i im zapobiegać.  Zaczyna się od rany, potem dochodzi do poważniejszych powikłań (np. owrzodzeń), dużo trudniejszych do leczenia, ale możliwych do wyleczenia.

[su_audio url=”https://diabetyk.pl/audycja/10DiabetykNaFali112012bm.mp3″]

Ostatnim stadium zaawansowania jest stan, w którym współczesna medycyna musi sięgnąć po drastyczne rozwiązania (amputacje). Ale jest dobra wiadomość – tego najgorszego można uniknąć. Metody leczenia stopy cukrzycowej  i ran (od których często zaczyna się choroba) są coraz skuteczniejsze, nawet w bardziej skomplikowanych przypadkach.  Co więc nowego medycyna oferuje pacjentom borykającym się z tym problemem?

Postaramy się o tym wszystkim powiedzieć podczas audycji z udziałem  dr Beaty Mrozikiewicz-Rakowskiej z Katedry i Kliniki Gastroenterologii i Chorób Przemiany Materii WUM, pracującej także w Poradni Stopy Cukrzycowej.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

NAJNOWSZE

Skip to content