Wśród osób z cukrzycą mężczyźni stanowią dość specyficzną grupę pacjentów. Mówi się o pewnych grzechach głównych charakterystycznych dla panów –  oddawanie w ręce partnerek obowiązku dbania o własne zdrowie, tuszowanie dolegliwości,  niekorzystanie z usług lekarzy, nadwaga (występująca u nich częściej niż u kobiet), brak aktywności fizycznej.

[su_audio url=”https://diabetyk.pl/audycja/03DiabetykNaFali142013bm.mp3″]

Mężczyźni są bardziej wyczuleni na punkcie swojej choroby, jakichkolwiek zmian oraz niepowodzeń w terapii. Na przykład w sytuacji, kiedy lekarz proponuje im leczenie insuliną często bywa, że stawiają zdecydowany opór. Powodem takiej postawy mogą być z jednej strony różne mity na temat insulinoterapii, z drugiej – przekonanie o utracie kontroli, co ma bardzo duże znaczenie dla ich poczucia wartości, męskości. Dlatego mężczyźni wymagają bardzo indywidualnego podejścia i wszelkie zmiany w terapii lepiej wprowadzać stopniowo z uwzględnieniem stopnia akceptacji choroby i możliwości edukacyjnych.

Podczas audycji porozmawiamy o tym, jak do leczenia cukrzycy podchodzą mężczyźni i jak ich motywować do większego angażowania się w proces terapii. Wraz z gośćmi – Edytą Wojtczak i Beatą Stepanow (edukatorkami) – postaramy się ich przekonać, że dbanie o zdrowie i wyrównanie glikemii na każdym etapie choroby nie odbiera męskości, a wręcz jej dodaje.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

NAJNOWSZE

Skip to content