Obecność dzieci i młodzieży z cukrzycą w przedszkolach i szkołach nadal stanowi problem. Problem dla ustawodawcy, pedagogów, rodziców i często także samych dzieci. Mimo wielkiego wsparcia ze strony diabetologów pediatrów,  ogromnych starań rodziców młodych diabetyków, ciężkiej i mozolnej pracy edukatorów społecznych (edukujących m.in. nauczycieli), cukrzyca w placówkach oświatowych wciąż powoduje strach, bezradność i mnóstwo kłopotów (głównie dla dzieci i rodziców). Nauczyciele nie wiedzą (a nierzadko nie chcą się dowiedzieć), jak opiekować się uczniem z cukrzycą, zaś w przedszkolach nadal często odmawia się rodzicom przyjęcia ich pociech do grona przedszkolaków.

[su_audio url=”https://diabetyk.pl/audycja/04DiabetykNaFali182013bm.mp3″]

Dlatego Stowarzyszenie Biuro Inicjatyw Międzynarodowych wraz z Ogólnopolską Federacją Organizacji Pomocy Dzieciom i Młodzieży Chorym na Cukrzycę opracowali i obecnie realizują projekt „Kompleksowe wsparcie środowiska diabetyków poprzez edukację obywatelską i działania rzecznicze”. Jednym z jego zadań jest ustalenie, jak placówki oświatowe w Małopolsce radzą sobie z opieką nad dziećmi z cukrzycą w trakcie ich pobytu w szkole czy przedszkolu.

O projekcie, jego celu, założeniach, idei, itd. będziemy rozmawiać podczas audycji z Moniką Zamarlik (przewodniczącą Federacji i „sercem przedsięwzięcia”) oraz prof. dr hab. med. Ewą Pańkowską z Poradni Diabetologicznej Instytutu Matki i Dziecka, Kliniki Pediatrii IMIiD.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

NAJNOWSZE

Skip to content