1. Home
  2. »
  3. Cukrzyca
  4. »
  5. Jak rozmawiać z lekarzem na temat cukrzycy?

Jak rozmawiać z lekarzem na temat cukrzycy?

Wiele osób wchodząc do gabinetu lekarskiego czuje się, jakby nagle z powrotem znalazło się w szkole podstawowej – ktoś inny zna wszystkie odpowiedzi, a oni nie wiedzą nawet, jakie padną pytania. Jednak dzięki coraz większej dostępności wiedzy medycznej, możemy teraz iść do lekarza lepiej przygotowani –  z gotowymi, spisanymi wcześniej pytaniami i  informacjami na temat stanu naszego zdrowia.

Starajmy się być w procesie leczenia partnerem dla lekarza. W tym celu należy rzetelnie przygotować się do rozmowy z nim, by jak najlepiej wykorzystać czas wizyty.

Obecnie coraz więcej lekarzy traktuje swoich pacjentów jak partnerów, którzy zdobywają wiedzę na temat swojej choroby i możliwości leczenia. Coraz częściej też oczekują od pacjentów aktywnego uczestnictwa w procesie leczenia.
Jednym z najważniejszych wyzwań stojących przed diabetykami jest utrzymanie bliskiego kontaktu ze swoim lekarzem w dłuższym okresie czasu. Chociaż lekarze są zazwyczaj bardzo zajęci, jednak to właśnie rozmowa z przedstawicielami służby zdrowia jest najlepszym sposobem kontrolowania cukrzycy i uniknięcia komplikacji.

Poniżej podajemy kilka wskazówek, w jaki sposób najefektywniej wykorzystać czas spędzany w gabinecie lekarskim i usprawnić komunikację dotyczącą planu leczenia:
• Przed zbliżającą się wizytą usiądź i zastanów się na powodami wizyty i wszelkimi zmianami w cukrzycy lub innych chorobach, które nastąpiły od czasu, kiedy ostatni raz widziałeś swojego lekarza.
• Jeżeli występują jakieś objawy, o których powinieneś poinformować lekarza, zastanów się o jakiej porze dnia występują, jak długo trwają, czy następuje pogorszenie czy polepszenie, oraz czy mają one wpływ na twoje codzienne życie.

• Przed wizytą przygotuj listę pytań i spraw do omówienia (nie jest łatwo pamiętać o wszystkim w trakcie badania!).  Na początku listy umieść najistotniejsze sprawy, abyś miał szansę omówić najbardziej niepokojące cię problemy.
• Przygotuj pełną listę leków (zarówno tych na receptę, jak i dostępnych bez recepty), w tym także środków przeciwbólowych, witamin, suplementów i ziół, które przyjmujesz, lub przyjmowałeś ostatnio.
• Przed wizytą zgromadź informacje (z fachowej prasy, Internetu, książek)  na temat nowych metod leczenia cukrzycy, które chciałbyś omówić ze swoim lekarzem.
• Zanotuj to, co mówi twój lekarz – możesz to zrobić w trakcie wizyty lub po jej zakończeniu, w poczekalni. Upewnij się, że zrozumiałeś wszystko, co powiedział lekarz oraz że rozumiesz wszystkie terminy medyczne których użył. Jeżeli nie, poproś o wyjaśnienie zanim wyjdziesz.

Powinieneś czuć się swobodnie zadając pytania osobom, które troszczą się o twoje zdrowie, rozmawiając o wszystkich problemach medycznych oraz mówiąc szczerze o przestrzeganiu zaleceń dotyczących przyjmowanych leków, diety oraz ćwiczeń fizycznych. Jeżeli tak nie jest, to najwyższy czas na zmiany! Jeżeli zgromadziłeś informacje na temat cukrzycy, produktów dla diabetyków lub nowych leków, upewnij się że poruszyłeś te tematy podczas wizyty. Pamiętaj, że ostatecznie to przede wszystkim TY kierujesz procesem leczenia. Często twój lekarz będzie miał większą wiedzę na temat produktów i leków, a jeżeli nie, to możesz podzielić się z nim zdobytymi informacjami.

Ponieważ lekarzom często brakuje czasu, wiele kwestii można z nimi omówić przez telefon, jeżeli istnieje taka możliwość. Najważniejsze jednak, to dobrze przygotować się do zbliżającej się wizyty, tak, aby jak najlepiej wykorzystać czas, który spędzamy w gabinecie lekarskim.

RADA: usiądź, zastanów się, zrób notatki, zadawaj pytania i upewnij się, że otrzymujesz wyczerpujące odpowiedzi. Na podstawie artykułu Ricka Mendosy opublikowanego na stronie internetowej www.diabeticgourmet.com

Barbara Leszczyńska

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

NAJNOWSZE

Skip to content