Wycieczki, zielone szkoły

Integracja dzieci w szkole czy klasie staje się coraz powszechniejszą formą nawiązywania i utrzymywania pozytywnych relacji zarówno pomiędzy uczniami, jak i dziećmi a nauczycielami. Sprzyjają temu różnego rodzaju podróże, wycieczki.

Wskazówki dotyczące wyposażenia potrzebnego w czasie podróży:

Dziecko chore na cukrzycę powinno posiadać apteczkę zawierającą: wystarczającą ilość insuliny, zapasowy pen, igły do pena, jednorazowe wstrzykiwacze, glukometr, nakłuwacz, igły do nakłuwacza, zapasową baterię do glukometru, zapasową baterię do pompy insulinowej (jeżeli jest stosowana), paski testowe do badania krwi i moczu na czas przewidywanego pobytu plus dodatkowy zapas (po jednym opakowaniu), zapas glukozy do doraźnego zażywania. Insulinę, glukagon i gleukometr powinno się zabezpieczyć przed ekstremalnymi temperaturami, jeżeli takowe są przewidywane w czasie podróży. Do przewozu insuliny można użyć termosu z szerokim otworem lub innych pojemników z termoizolowaną obudową. Po dotarciu na miejsce zapas insuliny umieszczamy w chłodziarce.

W bagażu powinna znajdować się żywność na wypadek zagrożenia niedocukrzeniem, a także dostateczna ilość dodatkowej żywności zawierającej węglowodany, potrzebnej w razie nieplanowanych opóźnień w podróży. Insulina powinna być podana, gdy mamy pewność, że jedzenie jest w zasięgu ręki.

Warto, aby łatwo dostępna była butelkowana, niegazowana woda mineralna.

Wysiłek fizyczny – lekcje wychowania fizycznego, uprawianie sportu

Dzieci chore na cukrzycę powinny być zachęcane do czynnego uprawiania sportu. Wysiłek fizyczny zwiększa wrażliwość na insulinę i obniża stężenie glukozy we krwi poprzez poprawę wchłaniania insuliny z miejsc iniekcji. Regularny wysiłek fizyczny poprawia kondycję organizmu i obniża ryzyko rozwoju chorób mięśnia sercowego i nadciśnienia w przyszłości. Niebezpieczeństwem związanym z uprawianiem intensywnego wysiłku jest ryzyko występowania niedocukrzeń. Dzieci i młodzież nie powinny być ograniczane w wyborze dziedziny sportu. Niektóre dziedziny sportu jednak są przeciwwskazane dla osób z cukrzycą. Są to takie sporty, w których może dojść do niedotlenienia, jak np. dźwiganie ciężarów. W każdym przypadku jest bardzo ważne, aby dziecko znało reakcje swojego organizmu na intensywny wysiłek fizyczny, a opiekun był przeszkolony, jak postępować w razie wystąpienia hipoglikemii.

Porady praktyczne

Pamiętaj o zasadach prawidłowego prowadzenia samokontroli glikemii!

Stałe posiadanie przy sobie glukometru.

Ciągła edukacja w zakresie stosowania samokontroli glikemii (umiejętność samodzielnego pomiaru stężenia glukozy sprawdzana przez pielęgniarkę przy każdej wizycie w poradni)

Stosowanie prawidłowej techniki pobrania materiału i badania.

Dbanie o jakość analityczną oznaczeń.

W razie awarii glukometru skontaktowanie się z punktem sprzedaży, najbliższą poradnią diabetologiczną.

Zaopatrzenie się w dostateczną ilość testów paskowych z aktualną datą ważności oraz lancetów do nakłuwacza.

Przestrzeganie zasad epidemiologicznych podczas pomiaru.

Staranne prowadzenie dzienniczka samokontroli.

mgr Alicja Szewczyk
Klinika Pediatrii IP-CZD Warszawa

Strony: 1 2

Skip to content