2. Odpowiedni charakter szkolenia, które:

Obok odpowiedniej terapii edukacja jest najważniejszym czynnikiem zapewniającym leczenie i stałą poprawę samopoczucia pacjentów. Jak powiedział R.W. Emmerson, „Wszyscy ludzie są zagadkowi, dopóki w końcu nie znajdziemy w jakimś słowie lub czynie klucza do danego człowieka”.

3. Poradnictwo na temat zdrowia seksualnego, w tym:

4. Poradnictwo dotyczące skutków picia alkoholu, palenia papierosów i zażywania narkotyków

Należy doradzać młodocianym, aby powstrzymywali się od picia alkoholu, palenia papierosów oraz udzielić rzeczowych informacji o niebezpieczeństwie uzależnienia się od narkotyków.

 Praktyczne porady

Najlepiej, aby młody chory uzyskiwał niezależność stopniowo.
Dziewczęta chore na cukrzycę powinny wiedzieć, jak ogromne znaczenie ma planowanie ciąży. Zła kontrola glikemii w okresie poczęcia zwiększa częstość występowania wad płodu.
Uświadomienie młodzieży i ich rodzicom istnienia zagrożenia odległymi powikłaniami. Informacje powinny być przekazane młodzieży stosownie do ich możliwości zrozumienia i poziomu dojrzałości.
Promowanie odpowiedzialnej samokontroli stosownie do możliwości zrozumienia i poziomu dojrzałości.
Negocjowanie celów, zadań i priorytetów oraz upewnienie się, że młodociany chory zrozumiał i zaakceptował zadania, których się podjął.
Rozwój strategii wspomagających przejście do poradni dla dorosłych.

Ciekawostki

Literatura podaje, że 25% nastolatków (w wieku 11-19 lat) zapomniało w okresie 10 dni co najmniej o jednym wstrzyknięciu insuliny. 29% nie zrobiło badania stężenia glukozy we krwi, które zobowiązali się wykonać. 29% wprowadzało niższe wyniki odczytów stężenia glukozy do dzienniczka od tych, jakie faktycznie zarejestrowali.

mgr Alicja Szewczyk
Klinika Pediatrii Oddział Diabetologii
Instytut Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka

Strony: 1 2

Skip to content