Tak naprawdę o wyrównanie glikemii należy dbać każdego dnia, niezależnie od sezonu w roku czy okoliczności. I jak wiadomo nie jest to frazes, lecz warunek  utrzymania dobrego stanu zdrowia w chorobie, lepszej jakości życia i uniknięcia powikłań. Jednak nie da się ukryć, że są takie momenty, a nawet dłuższe okresy, gdy utrzymanie poziomu glukozy w ryzach nie jest takie łatwe.

[su_audio url=”https://diabetyk.pl/audycja/05DiabetykNaFali232013bm.mp3″]

Oprócz oczywistych sytuacji niesprzyjających wyrównaniu cukrzycy, jak np. dodatkowa choroba, infekcja, itd., są też inne – mniej dotkliwe – powody hiperglikemii. Na przykład niektóre pory roku, a dokładniej związany z nimi sposób żywienia (mniej warzyw, więcej kalorycznych potraw) oraz zniechęcająca do aktywności fizycznej aura. Ale rozleniwiające miesiące już minęły, pora więc skupić się na tym, co aktualnie możemy zrobić dla siebie i swojego zdrowia.

Przed nami bowiem kilka miesięcy obfitości świeżych warzyw z krajowych upraw. To doskonała okazja, aby za pomocą odpowiedniej diety (i jakiejś formy ruchu) doprowadzić swoje glikemie do normy, a przy okazji – jeśli mamy taki problem – pozbyć się kilku zbędnych kilogramów (co dodatkowo zwiększy efekt wyrównania cukrzycy i będzie miało pozytywny wpływ na nasze zdrowie). O tym, jak wykorzystać wiosenno-letnie miesiące do wyrównania cukrzycy i poprawy wyglądu, jak wkomponować do  diety sezonowe produkty, co zmienić w swojej terapii (samokontroli i dawkowaniu leków oraz insuliny), porozmawiamy z dr inż. Katarzyną Kowalcze, specjalistką ds. żywienia i dietetyki.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

NAJNOWSZE

Skip to content