Czy insulina ludzka jest krótko czy długo działająca? Czy mając wysoki poziom glukozy można dostrzyknąć sobie insulinę? Czy wykres działania insuliny, którą się stosuje jest pacjentowi do czegoś potrzebny? Wielu osobom z cukrzycą, mającym długi staż choroby i doświadczenie w prowadzeniu terapii pytania te mogą wydać się śmieszne (bo to podstawowe rzeczy, jakie powinien wiedzieć diabetyk leczony insuliną).

[su_audio url=”https://diabetyk.pl/audycja/01DiabetykNaFali102013bm.mp3″]

Okazuje się jednak, że dla niemałej grupy pacjentów, szczególnie z cukrzycą typu 2, kwestie związane z insuliną i leczeniem nią, sprawiają sporo problemów. Dlatego, idąc tym tropem postanowiliśmy wiedzę o insulinoterapii przybliżyć, przypomnieć i powtórzyć. Warto bowiem pamiętać, że rutyna może być największym wrogiem doświadczenia. Odświeżenie informacji na temat tak ważnego zagadnienia jak insulinoterapia może być bardzo korzystne także dla dobrze wyedukowanych i zdyscyplinowanych pacjentów.

W pierwszej części radiowego kompendium wiedzy o insulinie przybliżymy różnice między insuliną ludzką a analogową, jak one wpływają na sposób prowadzenia terapii, jak działają poszczególne rodzaje preparatów i co dzieje się w organizmie po ich zastosowaniu. Gościem „Diabetyka na fali” będzie dr n. med. Małgorzata Godziejewska-Zawada, specjalista chorób wewnętrznych, endokrynolog, diabetolog.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

NAJNOWSZE

Skip to content