Dzieciom z cukrzycą nic się nie należy…

Diabetyk i radio WNET

Diabetyk na fali

DZIECIOM Z CUKRZYCĄ NIC SIĘ NIE NALEŻY

To, czy cukrzyca u dzieci (nie mających powikłań) jest rodzajem niepełnosprawności powoduje mnóstwo dyskusji i skrajnych opinii. To, że nią nie jest podkreślają nawet niektórzy pediatrzy diabetolodzy. Wiadomo, chodzi tu o aspekt psychologiczny, aby nie generować negatywnych skojarzeń z chorobą, nie stygmatyzować dzieci i młodych z cukrzycą. Ale to tylko jedna strona medalu. Są bowiem sytuacje, w których nawet ta – mimo wszystko – śmieszna kwota (trochę ponad 500 zł) wypłacana w przypadku orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności, ma znacznie większą wartość niż ta nominalna. Niektóre rodziny potrzebują takiego wsparcia, inne nie, ale nie zmienia to faktu, że dziecko z cukrzycą wymaga stałej opieki i jeśli jego rodzice potrzebują pomocy od państwa (choćby w postaci zasiłku), powinni ją otrzymać. Komisje ZUS często są innego zdania…

Czy rodzice powinni się ubiegać – z tytułu istnienia cukrzycy u dziecka – o orzeczenie stopnia niepełnosprawności u swojego dziecka, a co za tym idzie dodatkowe środki co miesiąc? Czy to normalne, że w przypadku cukrzycy (ale też innych chorób przewlekłych) orzeka się „zapomogę” (rentę) na rok, jakby ta choroba miała po tym czasie zniknąć? Podczas audycji porozmawiamy z rodzicami małych diabetyków o ich perturbacjach przed komisjami ZUS, niedorzecznościach pojawiających się w całym procesie orzecznictwa i upokorzeniach, jakich wielokrotnie doświadczają zarówno rodzice, jak i ich dzieci z cukrzycą.

Przykład z życia: jednym z większych kuriozum  na komisji lekarskiej było pytanie lekarza orzecznika skierowane do 14-letniej dziewczynki z cukrzycą i celiakią o to, ile razy musiała zrobić sobie zastrzyk z glukagonu? (dla przypomnienia – podawany jest on przez osoby drugie, gdy niedocukrzenie jest na tyle duże, iż z osobą w stanie hipoglikemii nie ma kontaktu, a ona sama nie jest nawet w stanie samodzielnie wypić czegoś słodkiego).