Choroba sercowo-naczyniowa jest główną przyczyną niepełnosprawności i śmierci osób z cukrzycą typu 2. Dlatego od dawna jest języczkiem uwagi lekarzy i naukowców, pracujących na rzecz pacjentów z cukrzycą, którzy promują wiedzę i świadomość dotyczące czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych u osób z cukrzycą typu 2.

 

Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (IDF) we współpracy z jedną z firm przeprowadziła ogólnoświatowe badanie Diabetes to Heart, w którym zbierano informacje na temat chorób układu sercowo-naczyniowego (ChSN) wśród 12695 osób z cukrzycą typu 2. Ujawniło ono między innymi, że ​​dwie na trzy osoby miało czynniki ryzyka ChSN, takie jak wysokie ciśnienie krwi, niekontrolowane glikemie, wysoki poziom cholesterolu i/lub doświadczyło zdarzeń sercowo-naczyniowych (dusznicy bolesnej, zawału serca, udaru lub niewydolności serca)1.

Prezydent IDF, profesor Nam H. Cho szczerze skomentował sytuację: „Wyniki badań potwierdzają nasze obawy dotyczące rosnącej światowej częstości występowania cukrzycy i związanych z nią powikłań. Świadomość zagrożeń i skutków choroby pozostaje żałośnie niska i brakuje edukacji w zakresie komplikacji związanych z cukrzycą. Wzywamy rządy do wczesnego zainwestowania w środki do wczesnego wykrywania cukrzycy typu 2 i zapewnienia, że ​​pracownicy służby zdrowia są przeszkoleni, aby pomagać ludziom w dokonywaniu pozytywnych zmian w ich stylu życia i lepszym zarządzaniu cukrzycą. Pomoże to pacjentom uniknąć kalectwa i komplikacji związanych z cukrzycą”.

Cukrzyca dotyka obecnie 425 milionów dorosłych na całym świecie2, z których większość to cukrzyca typu 2. Choroby sercowo-naczyniowe, takie jak: udar, choroba wieńcowa i choroba tętnic obwodowych3, są główną przyczyną niepełnosprawności i śmierci u osób z cukrzycą typu 22

Choroby sercowo-naczyniowe mogą mieć ogromny wpływ na życie osób chorych na cukrzycę typu 2 i ich rodzin. Wyniki ankiety IDF obnażają niski poziom świadomości dotyczący ryzyka ChSN i jego wpływu na pacjentów z cukrzycą typu 2.

Wkrótce ma być przedstawiony szczegółowy raport z badania.

 

Źródła informacji:

  1. Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna. Biorąc wyniki badań cukrzycy na serce. Dostępne pod adresem https://www.idf.org/our-activities/care-prevention/cardiovascular-disease/taking-diabetes-to-heart.html. 
    2. Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna. Atlas cukrzycowy IDF. 8 edycja. Bruksela, Belgia. 2017. Dostępne pod adresemhttp://www.diabetesatlas.org/. Ostatni dostęp: wrzesień 2018 r.
    3. Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna. Cukrzyca i choroba sercowo-naczyniowa. 2016. Dostępne pod adresem: www.idf.org/cvd. Ostatni dostęp: wrzesień 2018.
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

NAJNOWSZE

Skip to content