Weź cukrzycę do serca

Choroba sercowo-naczyniowa jest główną przyczyną niepełnosprawności i śmierci osób z cukrzycą typu 2. Dlatego od dawna jest języczkiem uwagi lekarzy i naukowców, pracujących na rzecz pacjentów z cukrzycą, którzy promują wiedzę i świadomość dotyczące czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych u osób z cukrzycą typu 2.

 

Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (IDF) we współpracy z jedną z firm przeprowadziła ogólnoświatowe badanie Diabetes to Heart, w którym zbierano informacje na temat chorób układu sercowo-naczyniowego (ChSN) wśród 12695 osób z cukrzycą typu 2. Ujawniło ono między innymi, że ​​dwie na trzy osoby miało czynniki ryzyka ChSN, takie jak wysokie ciśnienie krwi, niekontrolowane glikemie, wysoki poziom cholesterolu i/lub doświadczyło zdarzeń sercowo-naczyniowych (dusznicy bolesnej, zawału serca, udaru lub niewydolności serca)1.

Prezydent IDF, profesor Nam H. Cho szczerze skomentował sytuację: „Wyniki badań potwierdzają nasze obawy dotyczące rosnącej światowej częstości występowania cukrzycy i związanych z nią powikłań. Świadomość zagrożeń i skutków choroby pozostaje żałośnie niska i brakuje edukacji w zakresie komplikacji związanych z cukrzycą. Wzywamy rządy do wczesnego zainwestowania w środki do wczesnego wykrywania cukrzycy typu 2 i zapewnienia, że ​​pracownicy służby zdrowia są przeszkoleni, aby pomagać ludziom w dokonywaniu pozytywnych zmian w ich stylu życia i lepszym zarządzaniu cukrzycą. Pomoże to pacjentom uniknąć kalectwa i komplikacji związanych z cukrzycą”.

Cukrzyca dotyka obecnie 425 milionów dorosłych na całym świecie2, z których większość to cukrzyca typu 2. Choroby sercowo-naczyniowe, takie jak: udar, choroba wieńcowa i choroba tętnic obwodowych3, są główną przyczyną niepełnosprawności i śmierci u osób z cukrzycą typu 22

Choroby sercowo-naczyniowe mogą mieć ogromny wpływ na życie osób chorych na cukrzycę typu 2 i ich rodzin. Wyniki ankiety IDF obnażają niski poziom świadomości dotyczący ryzyka ChSN i jego wpływu na pacjentów z cukrzycą typu 2.

Wkrótce ma być przedstawiony szczegółowy raport z badania.

 

Źródła informacji:

  1. Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna. Biorąc wyniki badań cukrzycy na serce. Dostępne pod adresem https://www.idf.org/our-activities/care-prevention/cardiovascular-disease/taking-diabetes-to-heart.html. 
    2. Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna. Atlas cukrzycowy IDF. 8 edycja. Bruksela, Belgia. 2017. Dostępne pod adresemhttp://www.diabetesatlas.org/. Ostatni dostęp: wrzesień 2018 r.
    3. Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna. Cukrzyca i choroba sercowo-naczyniowa. 2016. Dostępne pod adresem: www.idf.org/cvd. Ostatni dostęp: wrzesień 2018.
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

NAJNOWSZE

Skip to content