Turniej piłki nożnej najlepszym lekarstwem!

W czerwcowy weekend br. (15-16)., w Białołęckim Ośrodku Sportu w Warszawie, odbędzie się szósta edycja Międzynarodowego Turnieju Piłki Nożnej dla Diabetyków „IOB 2024” (Insulin on Board Cup). Organizuje go Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą, która od 30 lat pomaga rodzinom oraz dorosłym, na co dzień zmagającym się z cukrzycą typu 1. 

Turniej piłki nożnej najlepszym lekarstwem! to nie tylko hasło. To przede wszystkim doskonała inicjatywa, aktywizująca osoby z cukrzycą typu 1. Do tego stopnia, że zyskała wielu zacnych patronów.  Honorowy patronat nad turniejem objęli: Polski Związek Piłki Nożnej, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Rzecznik Praw Dziecka. Ponadto, Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, a także International Diabetes Federation (IDF; Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna)

 

Uczestnicy

„W tym roku weźmie udział około 220 zawodników. 18 drużyn z Polski i 6 drużyn z zagranicy — mówi Marta Ośmiańska, wiceprezeska Fundacji dla Dzieci z Cukrzycą.
Pomimo niesamowitego rozwoju technologii, czyli możliwości monitorowania cukrzycy i obserwowania poziomu cukru we krwi przez cały czas, dzięki małym urządzeniom na ramieniu, tzw. sensorom, czy pompom insulinowym, cukrzyca nadal jest nieuleczalna. Nadal wymaga ogromnego zaangażowania ze strony nawet małych dzieci i oczywiście rodziców. Fundacja poprzez wiele działań pokazuje, że z cukrzycą można żyć aktywnie i zdrowo. A ten Turniej jest tego pięknym przykładem – podkreśla.

 

Cukrzyca na światowych boiskach

W tym roku, utalentowani zawodnicy i jednocześnie podopieczni Fundacji, mieli okazję obserwować na żywo oficjalny trening Reprezentacji Polski przed meczem z Czechami. Mogli podziwiać m.in. dwóch idoli, którzy również są diabetykami. Marcin Bułka gra we francuskim klubie OGC Nice, a Patryk Peda z włoskim klubem SPAL. Wśród znanych piłkarzy, którzy także chorują na cukrzycę typu 1 są Nacho Fernandez z Realu Madryt czy Jesper Karlström z Lecha Poznań.

“IOB to wyjątkowe wydarzenie, które nie tylko promuje sport, zdrowy styl życia, ale przede wszystkim integruje społeczność młodych osób z cukrzycą. Pokazuje, że niezależnie od przeciwności, można realizować swoje marzenia i pasje” – podkreśla Jarosław Jach. (Ceniony piłkarz, grający w przeszłości m.in. z angielskim klubem Crystal Palace. Już od kilku lat jest Ambasadorem Fundacji i aktywnie wspiera jej działania).

“Jestem pełen podziwu dla tych dzieci i młodzieży, która regularnie trenuje. Dlatego postanowiłem osobiście zobaczyć ich rywalizację na boisku – mówi. „Każdy z nas, zawodników, żyje piłką, ale z pewnością dla osoby z przewlekłą i wymagającą chorobą jest to ogromny wysiłek. (Np. obliczenia dawek insuliny, zbilansowane posiłki i ciągła kontrola poziomów cukru). Jestem też zaszczycony, że będę mógł osobiście pogratulować i wręczyć Puchar zwycięskiej drużynie, ale oczywiście kibicuję wszystkim”- dodaje.

 

Szósta edycja Insulin on Board Cup – zmagania na boisku i na hali

Pierwsze rozgrywki Turnieju odbyły się w 2019 roku na trawie, mając na celu wyłącznie integrację i pokazanie dzieciom, że cukrzyca nie oznacza rezygnacji z tego sportu, a wręcz przeciwnie. Z kolejnymi latami, zawodników przybywało, a rodzice coraz bardziej ufali trenerom. Z garstki uczestników, Turniej IOB stał się największym i najważniejszym wydarzeniem piłkarskim wśród zawodników z cukrzycą, a także w środowisku diabetologicznym.

W tym roku, aż 24 drużyn z całej Polski oraz 6 drużyn ze Słowacji, Węgrzech i Włoch, zmierzy się po raz kolejny w trzech kategoriach wiekowych. Równolegle, w tym samym czasie, w kategorii open, odbędą się mecze piłki nożnej wśród dorosłych zawodników grających wyłącznie na hali, czyli tzw. futsal. Na halowych rozgrywkach zobaczymy drużyny: włoską, słowacką, drużynę MojaCukrzyca.pl/ Sugar Team, Pierwszą Reprezentację Diabetyków w Futsalu oraz Reprezentację U21.

„Zeszły rok był wyjątkowy, bo jednocześnie, poza Turniejem Insulin on Board Cup, Fundacja była również organizatorem DiaEuro 2023 czyli 11. edycji Mistrzostw Europy Diabetyków Futsalu. To był nasz ogromny sukces, zarówno organizacyjny, jak i sportowy. Polska Reprezentacja zdobyła historyczny, srebrny medal. Przegrała po rzutach karnych dopiero w emocjonującym finale, z Reprezentacją Węgier. – mówi Paweł Staniszewski, pomysłodawca Turnieju oraz organizator. “Podczas szóstej już edycji IOB, z pewnością możemy liczyć na ponad 500 osób, które tak, jak i my, stawiają na sport i propagują aktywność fizyczną wśród osób z cukrzycą” – dodaje. (…) Podczas Insulin on Board Cup, arbitrami będą profesjonalni sędziowie z Polskiego Związku Piłki Nożnej.

 

Turniej piłki nożnej najlepszym lekarstwem! Wsparcie zawodowca

„Niezmiernie cieszy mnie, że już po raz szósty odbywa się turniej Insulin on Board. – podkreśla Przemysław Prętkiewicz, dyrektor departamentu Piłki Amatorskiej PZPN. Ta świetna inicjatywa pokazuje, że piłka nożna jest naprawdę sportem dla wszystkich i sportem, który może angażować bardzo różne grupy ludzi. Tutaj mamy grupę wyjątkową, osoby z cukrzycą, dla których aktywność fizyczna jest szczególnie ważna w codziennym funkcjonowaniu z tą chorobą. Jako Polski Związek Piłki Nożnej doceniamy i wspieramy takie inicjatywy, które promują piłkę nożną. Które pokazują, że może ona być narzędziem służącym do tego, żeby zrobić coś dobrego. Podczas Insulin on Board razem z Fundacją dla Dzieci z Cukrzycą nie tylko promujemy piłkę nożną (jako aktywność fiz.). Mamy też okazję podziwiać wysokie umiejętności zawodniczek i zawodników. Część z nich gra już w klubach, a niektórzy być może dzięki udziałowi w takich turniejach, zachęcimy do regularnych treningów klubowych. (…)

Wszystkim uczestnikom życzę jednak przede wszystkim zdrowia – zarówno braku kontuzji, jak i dobrych cukrów podczas turnieju, oraz dobrej zabawy. Sukcesy sportowe oczywiście też są ważne, ale to sprawa wtórna.”

 

#Fundacjaintegruje

Jednym z nadrzędnych celów Fundacji dla Dzieci z Cukrzycą jest integracja środowiska diabetyków. Stąd pomysł, aby podczas Turnieju odbył się dwudniowy piknik edukacyjno-integracyjny z wieloma atrakcjami.

Dla odwiedzających Białołęcki Ośrodek Sportu w Warszawie, organizatorzy przygotowali między innymi konkursy i zabawy z nutką rywalizacji sportowej. Będą także stanowiska specjalistów udzielających bezpłatnych porad z dziedzin: aktywności fizycznej w cukrzycy, dietetyki, psychologii, diabetologii oraz praw pacjenta.(…)

Podczas Pikniku, najmłodsi z radością spędzą także czas na wodnej ślizgawce lub w strefie kreatywnych prac plastycznych.

Na terenie będzie można skorzystać z oferty gastronomicznej, jak również wesprzeć Fundację, kupując różne gadżety.

„Największą nagrodą podczas Turnieju jest dla nas widok uśmiechniętych dzieci i ich rodziców, którzy mają pasję, wspólnie się bawią. Wymieniają się swoimi doświadczeniami, nawiązują nowe przyjaźnie – podkreśla Dagmara Staniszewska, Prezeska Fundacji dla Dzieci z Cukrzycą. Nikt z boku nie śmiałby powiedzieć, że są to osoby z niepełnosprawnością. Nie widać tego, chociaż wiemy, że to efekt ogromnego wysiłku dziecka, rodzica, naszej Fundacji i zespołów specjalistów, z którymi współpracujemy. Edukatorów, pielęgniarek, lekarzy, dietetyków, i psychologów, pedagogów. Żaden sprzęt nie zastąpi wsparcia drugiej osoby, która rozumie przeciwności i wierzy w zdrowe i szczęśliwe życie – dodaje. Serdecznie zapraszamy do dołączenia do naszej fundacyjnej rodziny – zachęca.

 

 

Najważniejsze informacje: 

Tytuł wydarzenia:

VI (6.) Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej dla Diabetyków „Insulin On Board Cup 2024”.

Miejsce i czas trwania wydarzenia:

15-16 czerwca 2024, Białołęcki Ośrodek Sportu w Warszawie, ul. Strumykowa 21

Boiska: Sobota: 12.00 – 19.00, Niedziela 8.00 – 13.00, 13.30 – Ceremonia Wręczenia Nagród

Hala: sobota (14.00 – 18.30), Niedziela (8.30 – 12.30) 13.30 – Ceremonia Wręczenia Nagród

 

Strona internetowa Turnieju:

https://www.diabetes-cup.com/

https://www.facebook.com/FundacjadlaDziecizCukrzyca/

Profil #IOB na Facebooku: https://www.facebook.com/diabetesfootball

 

Organizator:

 

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą

  1. Szpitalna 5/16, 00-031 Warszawa

www.fundacja-cukrzyca.pl

 

Kontakt: sport@fundacja-cukrzyca.pl , tel. 793 033 013

Kontakt dla mediów: monika.borkowska@fundacja-cukrzyca.pl, tel. 693 555 328

 

Patronaty honorowe:

Polski Związek Piłki Nożnej PZPN Łączy nas Piłka

Ministerstwo Sportu i Turystyki

Prezydent Miasta Stołecznego Warszawa

Rzecznik Praw Dziecka

Polskie Towarzystwo Diabetologiczne

International Diabetes Federation (IDF; Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna)

 

Partnerzy:

Warszawa Białołęka

Białołęcki Ośrodek Sportu

Bibby Financial Services Polska

 

Wydarzenie dofinansowano ze środków:

PFRON

Ministerstwo Sportu i Turystyki

Miasto Stołeczne Warszawa

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

NAJNOWSZE

Skip to content