SZCZEPIONKA PRZECIW COVID-19: 

FAKTY I TYLKO FAKTY

 Jak działają szczepionki przeciwko SARS-Cov-2, na ile są skuteczne i bezpieczne? Na te i inne pytania podczas Dialogu Obywatelskiego on-line 14 grudnia br. odpowie dr n. med. Piotr Kramarz, ekspert Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) – agencji UE, której zadaniem jest wsparcie państw wspólnoty w walce z chorobami zakaźnymi. Dialog Obywatelski poprowadzą Aleksandra i Piotr Stanisławscy, autorzy bloga „Crazy Nauka”.

 Koronawirus SARS-CoV-2 zmienił diametralnie nasz dotychczasowy styl życia. Nie ma dziedziny czy gałęzi gospodarki, która nie odczułaby skutków tej zmiany. Nic dziwnego, że cały świat w napięciu czeka, kiedy na rynku pojawią się pierwsze szczepionki przeciw COVID-19. Jednak ogromnej nadziei towarzyszy  duży niepokój spowodowany zalewem informacji. Niestety często są to doniesienia niesprawdzone czy wręcz nieprawdziwe.

SZCZEPIONKA PRZECIW COVID-19: FAKTY I TYLKO FAKTY

Aby zapobiec dezinformacji i przybliżyć Polakom fakty na temat szczepionek, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce zaprasza na spotkanie online z dr. n. med. Piotrem Kramarzem ekspertem Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). To unijna agencja odpowiedzialna m.in. za rozpoznawanie, ocenę i powiadamianie o bieżących i nadchodzących zagrożeniach związanych z chorobami zakaźnymi, takimi jak SARS, ptasia grypa czy AIDS.

W przestrzeni publicznej pojawia się bardzo dużo mylących informacji na temat szczepionek przeciwko COVID-19. To może budzić duży niepokój wśród obywateli UE. Dlatego zdecydowaliśmy się zorganizować rozmowę z ekspertem z ECDC, która jest w stałym kontakcie z instytucjami unijnymi odpowiedzialnymi za kontrolę i dystrybucję szczepionek w krajach UE i organami krajowymi państw członkowskich. Rozmowa odbędzie się w formule prowadzonych już przez nas wcześniej Dialogów Obywatelskich, które dają obywatelom możliwość bezpośredniego zadawania pytań do eksperta. – mówi dr Marek Prawda, Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Dialog Obywatelski SZCZEPIONKA PRZECIWKO COVID-19 – FAKTY I TYLKO FAKTY odbędzie się 14 grudnia br. (poniedziałek), o godz. 18.00 w formule online – transmisja na żywo na YouTube @komisjaeuropejska oraz Facebook @komisjaeuropejska.

 Spotkanie będzie miało charakter otwarty – każdy może w nim uczestniczyć za pośrednictwem internetu. W trakcie Dialogu Obywatelskiego będzie można zadawać pytania w komentarzach pod transmisją na Facebooku lub na czacie na YouTube.

Rozmowę poprowadzą Aleksandra i Piotr Stanisławscy, dziennikarze, autorzy bloga naukowego Crazy Nauka https://www.crazynauka.pl. Od dekady piszą na nim o nauce, obalają mity i tropią fake newsy. Laureaci nagród POP Science Śląskiego Festiwalu Nauki w 2020 roku: za bloga Crazy Nauka i za audycję „Homo Science” w radiu TOK FM. Zdobywcy nagrody Popularyzator Nauki PAP Nauka w Polsce.

Dodatkowe informacje

 Komisja Europejska jest organem wykonawczym Unii Europejskiej, niezależnym od rządów państw członkowskich. Zadaniem Komisji jest reprezentowanie interesów UE jako całości. KE przygotowuje projekty nowych aktów prawnych, które następnie prezentuje Parlamentowi Europejskiemu oraz Radzie UE. Jest również odpowiedzialna za wprowadzanie w życie ustawodawstwa wspólnotowego, prowadzi programy unijne. Ponadto nadzoruje wszystkie unijne agencje i zarządza budżetem UE. Komisja Europejska ma swoje przedstawicielstwa we wszystkich krajach członkowskich UE.

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, ECDC (ang. European Centre for Disease Prevention and Control) jest niezależną agencją Unii Europejskiej z siedzibą w Szwecji, odpowiedzialną za rozpoznawanie, ocenę i powiadamianie o bieżących i nadchodzących zagrożeniach związanych z chorobami zakaźnymi. ECDC analizuje i interpretuje dane z krajów UE dotyczących 52 chorób zakaźnych, takich jak m.in. SARS, ptasia grypa, HIV/AIDS, grypa lub COVID-19. Udziela porad naukowych rządom krajów UE i instytucjom unijnym, odpowiada za wczesne wykrywanie i analizę potencjalnych zagrożeń dla zdrowia w UE. Ponadto koordynuje europejskie programy szkoleń w zakresie epidemiologii interwencyjnej oraz mikrobiologii w zdrowiu publicznym. Pomaga krajom UE w poprawie gotowości na wypadek wystąpienia chorób. ECDC organizuje także ESCAIDE – doroczną europejską konferencję naukową na temat epidemiologii stosowanej chorób zakaźnych.

Dialogi Obywatelskie odbywają się w krajach Unii Europejskiej od 2012 roku. Podczas spotkań
z mieszkańcami państw członkowskich, komisarze UE przedstawiają i promują wspólny program działań dla całej Unii. Przede wszystkim jednak słuchają głosów, opinii i propozycji obywateli.

 Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce:

Centrum Jasna

Jasna 14/16a, 00-041 Warszawa,

www.ec.europa.eu/polska

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

NAJNOWSZE

Skip to content