SENSORY DO MONITOROWANIA GLIKEMII DLA DIABETYKÓW

SENSORY DO MONITOROWANIA GLIKEMII DLA DIABETYKÓW LECZONYCH Z POWODU COVID-19

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków otrzymało 1 000 sensorów FreeStyle Libre do monitorowania glikemii. Docelowo sprzęt zostanie nieodpłatnie przekazany przez Stowarzyszenie do szpitali jednoimiennych, w których są leczeni z powodu COVID-19 pacjenci z cukrzycą. Sprzęt będzie wykorzystywany także przez osoby z personelu medycznego, które opiekują się zarażonymi pacjentami, a same borykają się z cukrzycą.

W dobie koronawirusa sytuacja osób leczonych z jej powodu jest trudniejsza – choć sama choroba nie zwiększa prawdopodobieństwa zachorowania na COVID-19. Jednak u osób z cukrzycą istnieje ryzyko cięższego przebiegu wirusa. Aby dobrze leczyć cukrzycę, trzeba regularnie wykonywać pomiary cukru we krwi. W większości przypadków wymaga to bezpośredniego kontaktu, którego w obecnej sytuacji epidemiologicznej należałoby unikać. Z pomocą przychodzą nowoczesne rozwiązania z zakresu telemedycyny.

Współpraca i wsparcie

W ramach pomocy charytatywnej do Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków trafiły sensory do monitorowania glikemii FreeStyle Libre. Przekazała je firma Abbott Laboratories Poland Sp z o.o.

Bardzo nas cieszy, że kolejna firma farmaceutyczna włączyła się do walki z COVID-19 i wsparcia pacjentów oraz personelu medycznego. Jako Stowarzyszenie zobowiązaliśmy się do bezpłatnej dystrybucji sensorów do szpitali. W tym zakresie współpracujemy m.in. z konsultantem krajowym ds. diabetologii. Także z obecnym i byłym prezesem Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Oraz dyrektorami szpitali, aby sprzęt trafił do najbardziej potrzebujących – mówi Anna Śliwińska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Większe bezpieczeństwo 

W związku z epidemią COVID-19 należy unikać bezpośredniego kontaktu z innymi, a zwłaszcza z osobami, które mogą być zarażone wirusem. Aby zmierzyć poziom cukru za pomocą tradycyjnego glukometru, choremu nakłuwa się palec. W przypadku personelu medycznego wiążę się to ze zdjęciem i ponownym nałożeniem środków ochronnych, przez co zwiększa się ryzyko zakażenia. Pomiar glikemii z wykorzystaniem systemu FreeStyle Libre polega na skanowaniu sensora umieszczonego na ramieniu pacjenta. Można go wykonać również przez ubranie. Tym samym stosowanie systemu umożliwia większe bezpieczeństwo chorych i personelu medycznego. Ponadto pozwalana bardziej racjonalne zużywanie środków ochrony osobistej.

W przypadku osób chorych na cukrzycę należy zwrócić uwagę, że każda infekcja wirusowa rozregulowuje chorobę. W związku z tym pacjenci wymagają jeszcze ściślejszej kontroli glukozy – zwraca uwagę Anna Śliwińska. Dodaje, że tradycyjny glukometr dostarcza wyników tylko w danej chwili, a sensory zapewniają dokładniejsze pomiary. Można je wykonywać częściej, bez ryzyka kontaktu bezpośredniego, a lekarz otrzymuje więcej informacji o przebiegu choroby na przestrzeni czasu. Zwiększają zatem szansę na uniknięcie niezwykle groźnych dla chorych na cukrzycę hipoglikemii czy hiperglikemii.

Polska jest jedynym z pierwszych krajów, w którym firma Abbott udostępniła bezpłatnie system FreeStyle Libre dla pacjentów z cukrzycą leczonych z powodu COVID-19.

W obecnej sytuacji epidemiologicznej, która wymaga ograniczenia bezpośredniego kontaktu, narzędzia z zakresu telemedycyny, nabierają szczególnego znaczenia. Pozwalają ograniczyć ten kontakt do minimum bez niebezpieczeństwa dla pacjenta, że będzie źle czy niedokładnie leczony.

 

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

NAJNOWSZE

Skip to content