SENSORY DO MONITOROWANIA GLIKEMII DLA DIABETYKÓW LECZONYCH Z POWODU COVID-19

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków otrzymało 1 000 sensorów FreeStyle Libre do monitorowania glikemii. Docelowo sprzęt zostanie nieodpłatnie przekazany przez Stowarzyszenie do szpitali jednoimiennych, w których są leczeni z powodu COVID-19 pacjenci z cukrzycą. Sprzęt będzie wykorzystywany także przez osoby z personelu medycznego, które opiekują się zarażonymi pacjentami, a same borykają się z cukrzycą.

W dobie koronawirusa sytuacja osób leczonych z jej powodu jest trudniejsza – choć sama choroba nie zwiększa prawdopodobieństwa zachorowania na COVID-19. Jednak u osób z cukrzycą istnieje ryzyko cięższego przebiegu wirusa. Aby dobrze leczyć cukrzycę, trzeba regularnie wykonywać pomiary cukru we krwi. W większości przypadków wymaga to bezpośredniego kontaktu, którego w obecnej sytuacji epidemiologicznej należałoby unikać. Z pomocą przychodzą nowoczesne rozwiązania z zakresu telemedycyny.

Współpraca i wsparcie

W ramach pomocy charytatywnej do Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków trafiły sensory do monitorowania glikemii FreeStyle Libre. Przekazała je firma Abbott Laboratories Poland Sp z o.o.

Bardzo nas cieszy, że kolejna firma farmaceutyczna włączyła się do walki z COVID-19 i wsparcia pacjentów oraz personelu medycznego. Jako Stowarzyszenie zobowiązaliśmy się do bezpłatnej dystrybucji sensorów do szpitali. W tym zakresie współpracujemy m.in. z konsultantem krajowym ds. diabetologii. Także z obecnym i byłym prezesem Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Oraz dyrektorami szpitali, aby sprzęt trafił do najbardziej potrzebujących – mówi Anna Śliwińska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Większe bezpieczeństwo 

W związku z epidemią COVID-19 należy unikać bezpośredniego kontaktu z innymi, a zwłaszcza z osobami, które mogą być zarażone wirusem. Aby zmierzyć poziom cukru za pomocą tradycyjnego glukometru, choremu nakłuwa się palec. W przypadku personelu medycznego wiążę się to ze zdjęciem i ponownym nałożeniem środków ochronnych, przez co zwiększa się ryzyko zakażenia. Pomiar glikemii z wykorzystaniem systemu FreeStyle Libre polega na skanowaniu sensora umieszczonego na ramieniu pacjenta. Można go wykonać również przez ubranie. Tym samym stosowanie systemu umożliwia większe bezpieczeństwo chorych i personelu medycznego. Ponadto pozwalana bardziej racjonalne zużywanie środków ochrony osobistej.

W przypadku osób chorych na cukrzycę należy zwrócić uwagę, że każda infekcja wirusowa rozregulowuje chorobę. W związku z tym pacjenci wymagają jeszcze ściślejszej kontroli glukozy – zwraca uwagę Anna Śliwińska. Dodaje, że tradycyjny glukometr dostarcza wyników tylko w danej chwili, a sensory zapewniają dokładniejsze pomiary. Można je wykonywać częściej, bez ryzyka kontaktu bezpośredniego, a lekarz otrzymuje więcej informacji o przebiegu choroby na przestrzeni czasu. Zwiększają zatem szansę na uniknięcie niezwykle groźnych dla chorych na cukrzycę hipoglikemii czy hiperglikemii.

Polska jest jedynym z pierwszych krajów, w którym firma Abbott udostępniła bezpłatnie system FreeStyle Libre dla pacjentów z cukrzycą leczonych z powodu COVID-19.

W obecnej sytuacji epidemiologicznej, która wymaga ograniczenia bezpośredniego kontaktu, narzędzia z zakresu telemedycyny, nabierają szczególnego znaczenia. Pozwalają ograniczyć ten kontakt do minimum bez niebezpieczeństwa dla pacjenta, że będzie źle czy niedokładnie leczony.

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

NAJNOWSZE

Skip to content