Kiedy szczepionki przeciw grypie trafią do aptek?

Już od 1 września obowiązywać będzie nowa lista leków refundowanych, na której znalazły się szczepionki przeciw grypie dla rozszerzonych grup: dzieci (od 2 do 5 roku życia), chorych przewlekle (od 18 do 65 roku życia),  kobiet w ciąży oraz seniorów 65+. Szczepionki objęte są 50% refundacją, poza osobami powyżej 75 roku życia, dla których są one bezpłatne. Mimo, że lista wchodzi w życie już od początku września szczepionki będą pojawiać się w późniejszych terminach. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy wyjaśniają kiedy najlepiej poddać się szczepieniom.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) co roku prowadzi badania i ustala dominujące szczepy wirusa grypy, a następnie producenci potrzebują czasu na produkcję szczepionek. Dopiero wtedy zamówione szczepionki trafiają do docelowych krajów, gdzie są poddawane licznym kontrolom, po czym są dystrybuowane do aptek w całej Polsce.

W obecnym sezonie grypowym do naszego kraju ma trafić 1 700 000 dawek przeznaczonych do refundacji oraz sprzedaży komercyjnej. Co roku na rynek sprowadzana jest konkretna liczba szczepionek i liczba ta jest estymowana w stosunku do wyszczepialności społeczeństwa w latach poprzednich. Warto jednak zauważyć, że tegoroczne zamówienie realizowane było przed wybuchem globalnej pandemii COVID-19, która spowodowała zwiększenie zapotrzebowania na szczepienia oraz wzrost zainteresowania szczepieniami wśród społeczeństwa. Dostawy będą sukcesywnie trafiały do rynek, aż do listopada.

Jak wynika z danych Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy szczepienia przeciw grypie będą dostępne dla:

  • seniorów 65+ i 75+ – pod koniec pierwszego tygodnia września
  • osób od 18 do 65 roku życia, chorych przewlekle (po transplantacji narządów, chorujących na niewydolność układu oddechowego, astmę oskrzelową, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, niewydolność układu krążenia, chorobę wieńcową, niewydolność nerek, nawracający zespół nerczycowy, choroby wątroby, choroby metaboliczne, w tym cukrzycę, choroby neurologiczne i neurorozwojowe, w stanach obniżonej odporności, w tym po przeszczepie tkanek i chorujących na nowotwory układu krwiotwórczego) oraz kobiet w ciąży – przełom września i października
  • dzieci od 2 do 5 roku życia – forma donosowa – druga połowa września
  • pozostałych osób w ramach sprzedaży komercyjnej – pod koniec pierwszego tygodnia września
Osoby z cukrzycą mogą liczyć na 50% refundacje szczepionki przeciw grypie
Osoby z cukrzycą mogą liczyć na 50% refundacje szczepionki przeciw grypie

Szczepienia są najskuteczniejszą metodą ochrony przed zakażeniami. Dodatkowo, szczepienie przeciw grypie ułatwi zróżnicowanie zarażenia SARS-CoV-2. Szczepieniom najlepiej poddawać się od  września do grudnia.

 

Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy jest inicjatywą społeczną niezależnych ekspertów medycznych. Program od ponad 6 lat prowadzi w Polsce działania edukacyjne na rzecz budowania świadomości zagrożeń wynikających z tej choroby, jak i podniesienia poziomu wyszczepialności przeciw grypie, zarówno wśród pacjentów z grup ryzyka, jak też w całym społeczeństwie. Organizatorem Społecznej Kampanii Informacyjnej powstałej w ramach Programu jest Fundacja Nadzieja dla Zdrowia. Działania skierowane są do środowiska medycznego, opinii publicznej, samorządu oraz do pracodawców. Przedsięwzięcie spotkało się z aprobatą najważniejszych instytucji działających na rzecz poprawy zdrowia publicznego, wielu organizacji zrzeszających lekarzy, pracodawców, związki samorządów i towarzystwa medyczne. Więcej informacji na stronie www.opzg.pl

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

NAJNOWSZE

Skip to content