Zbliża się Światowy Dzień Cukrzycy

Opublikowano

Światowy Dzień Cukrzycy (World Diabetes Day, WDD) został stworzony w 1991 roku przez Międzynarodową Federację Cukrzycową (International Diabetes Federation, IDF) i Światową Organizację Zdrowia (WHO) w odpowiedzi na rosnące zagrożenia dla zdrowia spowodowane cukrzycą i lawinowy wzrost zachorowań na nią na całym świecie.

Światowy Dzień Cukrzycy stał się oficjalnym dniem Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2006 roku wraz z uchwaleniem rezolucji ONZ nr 61/225. Jest obchodzony każdego roku 14 listopada (w dniu urodzin Fredericka Bantinga, który wspólnie z Charlesem Bestem odkrył insulinę w 1922).

WDD to największa na świecie kampania uświadamiająca o cukrzycy, która dociera do ponad miliarda ludzi na całym świecie w ponad 160 krajach. Kampania zwraca uwagę na kwestie o pierwszorzędnym znaczeniu dla szerokiego kręgu diabetologicznego i stale podtrzymuje zainteresowanie problemem cukrzycy w świecie publicznym i politycznym.

Znakiem kampanii jest niebieskie logo, które zostało przyjęte w 2007 roku po przyjęciu rezolucji ONZ w sprawie cukrzycy. Niebieskie koło jest ogólnoświatowym symbolem świadomości cukrzycy. Oznacza jedność globalnej społeczności chorych na cukrzycę w odpowiedzi na epidemię tej choroby.

Każdego roku kampania skupia się na określonym temacie, aby go przybliżyć i naświetlić ze szczególną uwagą nie tylko w społeczności diabetyków, ale całych społeczeństw. Tematem Światowego Dnia Cukrzycy na lata 2018 i 2019 jest Rodzina i Cukrzyca .

Materiały i działania, które IDF będzie rozwijać w ciągu dwóch lat kampanii będą miały na celu podniesienie świadomości dotyczącej wpływu cukrzycy na życie rodziny i promowanie roli rodziny w zarządzaniu cukrzycą, opiece, zapobieganiu chorobie i edukacji diabetologicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Skip to content