Zbliża się Światowy Dzień Cukrzycy

Opublikowano

Światowy Dzień Cukrzycy (World Diabetes Day, WDD) powołała w 1991 r. Międzynarodowa Federacja Cukrzycowa (International Diabetes Federation, IDF) wraz ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO). Powstał on w odpowiedzi na rosnące zagrożenia dla zdrowia spowodowane cukrzycą i lawinowy wzrost zachorowań na nią na całym świecie.

Światowy Dzień Cukrzycy stał się oficjalnym dniem Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2006 r. wraz z uchwaleniem rezolucji ONZ nr 61/225.  Obchodzony jest każdego roku w dniu 14 listopada (to dzień urodzin Fredericka Bantinga, który wspólnie z Charlesem Bestem odkrył insulinę w 1922).

WDD to największa na świecie kampania uświadamiająca o cukrzycy. Dociera do ponad miliarda ludzi na całym świecie w ponad 160 krajach. Kampania zwraca uwagę na kwestie o pierwszorzędnym znaczeniu dla szerokiego kręgu diabetologicznego. Ponadto, stale podtrzymuje zainteresowanie problemem cukrzycy w świecie publicznym i politycznym.

Znakiem kampanii jest niebieskie logo, które zostało przyjęte w 2007 r. po przyjęciu rezolucji ONZ w sprawie cukrzycy. To  ogólnoświatowy symbol świadomości cukrzycy. Oznacza jedność globalnej społeczności chorych na cukrzycę w odpowiedzi na epidemię tej choroby.

Każdego roku kampania skupia się na określonym temacie, aby go przybliżyć i naświetlić ze szczególną uwagą nie tylko w społeczności diabetyków, ale całych społeczeństw. Tematem Światowego Dnia Cukrzycy na lata 2018 i 2019 jest Rodzina i Cukrzyca.

Materiały i działania, które IDF będzie rozwijać w ciągu dwóch lat kampanii przede wszystkim mają na celu podniesienie świadomości dotyczącej wpływu cukrzycy na życie rodziny. Dlatego też będą promowały rolę rodziny w zarządzaniu cukrzycą, opiece, zapobieganiu chorobie i edukacji diabetologicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Skip to content