100 lat odkrycia insuliny

W 1921 roku w Toronto, w Kanadzie, Frederick Banting i Charles Best rozpoczęli eksperymenty mające na celu uzyskanie insuliny dostępnej w formie możliwej do zastosowania w leczeniu. Początkowe próby na psach chorych na cukrzycę kończyły się niepowodzeniem. Przełom nastąpił, gdy jeden z psów, o imieniu Marjorie, przeżył 70 dni dzięki zastrzykom z ekstraktu z trzustki. 23 stycznia 1922 roku, po raz pierwszy z powodzeniem, wstrzyknięto insulinę człowiekowi choremu  na cukrzycę.

W 2021 roku na świecie rozpoczęły się obchody 100-lecia odkrycia insuliny. Pozyskanie jej leczniczej postaci  sprawiło, że cukrzyca typu 1 przestała być chorobą śmiertelną. Dzięki dalszym badaniom, prowadzonym przez ośrodki naukowo-badawcze oraz firmy farmaceutyczne, poprawiła się znacznie jakość życia i leczenia pacjentów z cukrzycą.

Na całym świecie blisko pół miliarda ludzi choruje na cukrzycę. Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (IDF) przewiduje, że bez podjęcia znaczących działań, liczba ta wzrośnie do ponad 700 milionów w ciągu następnych 25 lat.

Cukrzyca jest poważną, potencjalnie wyniszczającą i zagrażającą życiu chorobą niezakaźną, która może mieć poważny wpływ na chorych i ich rodziny, a także na systemy opieki zdrowotnej i gospodarki krajowe. Dzieje się tak zwłaszcza w krajach o niskich i średnich dochodach, w których mieszka prawie cztery na pięć (79%) wszystkich osób chorujących na cukrzycę.

Około połowa osób mających cukrzycę pozostaje niezdiagnozowana. Nieleczona insuliną cukrzyca typu 1 jest śmiertelna. Osoby z cukrzycą typu 2, niewłaściwe leczone (lub w ogóle nieleczone), są narażone na poważne i zagrażające życiu powikłania, takie jak: zawał serca, udar, niewydolność nerek, ślepota, amputacja kończyn dolnych. U wielu osób, nieświadomych istnienia u nich cukrzycy typu 2 zostaje ona zdiagnozowana przy okazji innych problemów zdrowotnych, często będących jej następstwem.

W wielu przypadkach, jeśli cukrzyca zostanie wykryta wcześnie, jesteśmy w stanie zapobiec lub przynajmniej opóźnić wystąpienie poważnych konsekwencji tej choroby. Działania mające na celu walkę z pandemią cukrzycy powinny obejmować dostęp do przystępnej cenowo i stałej opieki dla każdej osoby chorującej na cukrzycę, niezależnie od miejsca zamieszkania i sytuacji ekonomicznej. Pamiętajmy, że insulina nadal pozostaje poza zasięgiem wielu osób, które jej potrzebują.

Żyjemy w niezwykle trudnych czasach, w których osoby z cukrzycą stoją przed dodatkowym, poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Badania pokazuję, że diabetycy mogą być bardziej podatni na groźne powikłania Covid-19. Dotyczy to zwłaszcza osób starszych (szacuje się, że jedna na pięć osób w wieku powyżej 65 lat choruje na cukrzycę) oraz  z niewyrównaną cukrzycą. Obecna sytuacja może w najbliższych latach doprowadzić do nasilenia się powikłań cukrzycy. Dziedzictwo pandemii Covid-19 spowoduje, że wysiłki systemu ochrony zdrowia i uwaga skupią się na chorobach zakaźnych ze szkodą dla wszystkich chorób niezakaźnych, w tym cukrzycy.

Z okazji 100-lecia wynalezienia insuliny, redakcja magazynu „Diabetyk” oraz portalu diabetyk.pl planuje przeprowadzić  szereg działań informacyjno-edukacyjnych prezentujących drogę ewolucji insuliny.

Informacje na temat planowanych przez nas działań  będziemy zamieszczać na portalu oraz na naszym profilu na FB. Serdecznie zapraszamy do śledzenia naszych działań i uczestniczenia w nich.

Razem możemy więcej!

Eli Lilly

Rozmowa z okazji stulecia insuliny

O dokonaniach Eli Lilly w dziedzinie leczenia cukrzycy – produkcji insuliny, opowiada Nils Hartmann, Dyrektor Zarządzający Eli Lilly Polska.

Więcej...
Bioton

Rozmowa z okazji stulecia insuliny

Dokonania polskiej firmy BIOTON w dziedzinie leczenia cukrzycy – produkcji insuliny.

Więcej...
Novo Nordisk

Rozmowa z okazji stulecia insuliny

Dokonania Novo Nordisk w dziedzinie leczenia cukrzycy – produkcji insuliny.

Więcej...
Odtwórz wideo
Skip to content