Diabetyk | Życie z cukrzycą

CUKRZYCA NIE LUBI PAPIEROSÓW

Palenie tytoniu pozostaje w Polsce bardzo istotnym problemem zdrowotnym. Choć rozpowszechnienie palenia, szczególnie wśród mężczyzn, zmniejszyło się w ciągu ostatnich trzydziestu lat, to nadal, jak wskazują wyniki badania NATPOL-PLUS, pali co trzeci dorosły Polak: 42% mężczyzn i 26% kobiet.

Papierosy cukrzyca, diabetyk.pl - papierosy, cukrzyca typu 1, cukrzyca typu 2, moja cukrzyca, papierosy cukrzyca

Niepokoi fakt, że pierwszy kontakt z papierosami jest bardzo wczesny – przyznaje się do niego już około 70% osób w wieku 12 lat. Tymczasem, osoby wcześnie zaczynające palenie znacznie silniej się uzależniają i są bardziej narażone na rozwój chorób odtytoniowych. Stwierdzono też, że częściej palą osoby uboższe oraz z niższym poziomem wykształcenia.

Brakuje danych dotyczących rozpowszechnienia palenia tytoniu wśród Polaków z cukrzycą. Z naszych badań wynika, że wśród diabetyków hospitalizowanych w Klinice Chorób Wewnętrznych i Diabetologii w Poznaniu częstość palenia papierosów wynosi pomiędzy 30– 40%, zależnie od wieku i płci, i może być nawet wyższa niż w populacji ogólnej.

Jak wiadomo, palenie tytoniu jest jedną z głównych przyczyn nowotworów i chorób układu krążenia oraz zdecydowanie najczęstszą przyczyną przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Palenie zwiększa ryzyko zgonu, co więcej, jest najważniejszym czynnikiem skracającym długość życia, spośród tych, na które mamy wpływ. Rozpowszechnienie palenia tytoniu w Polsce sprawia, że jest ono u nas przyczyną dwukrotnie większej niż w Europie Zachodniej liczby zgonów z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego (zawału serca, udaru mózgu, pęknięcia tętniaka aorty). Zwiększa ryzyko zachorowania i zgonu na wiele nowotworów, w tym szczególnie na raka oskrzela (kilkunastokrotnie), krtani, języka, jamy ustnej, gardła, przełyku, żołądka, jelita grubego, wątroby, trzustki, nerki i pęcherza moczowego oraz raka szyjki macicy.