Diabetyk | Życie z cukrzycą

PLAN BADAŃ DIABETYKA

Drogi diabetyku! W tym artykule znajdziesz plan badań, krótki ich opis i częstotliwość wykonywania. Pamiętaj, że problem kontroli cukrzycy wykracza daleko poza oznaczenia stężenia glukozy we krwi!
W przypadku cukrzycy niezbędne jest także monitorowanie masy ciała, wartości ciśnienia tętniczego krwi, gospodarki lipidowej, funkcji nerek, stanu dna oka i stóp oraz regularna kontrola kardiologiczna.

cukrzyca, diabetyk.pl, cukrzyca typu 1, cukrzyca typu 2,cukrzyca, moja cukrzyca, życie z cukrzycą

Samodzielna kontrola
Bardzo wiele prostych, tanich i nieskomplikowanych narzędzi do oceny stanu zdrowia masz w zasięgu ręki. Korzystaj z nich regularnie!
1. Masa ciała (kg), wzrost (m) – te dwa proste parametry posłużą nam do wyliczenia wskaźnika BMI (Body Mass Index) według wzoru: masa ciała w kg/wzrost w metrach (do kwadratu). BMI określa, czy nasza masa ciała jest za niska (<18,5), prawidłowa (BMI=18,5-24,9), czy mamy nadwagę (25–29,9) bądź otyłość >30. Kontrolę masy ciała zaleca się raz w tygodniu. Uzyskane wartości koniecznie wpisujemy do dzienniczka.
2. Pomiar obwodu pasa. Wystarczy tylko zwykły centymetr krawiecki, aby prawidłowo (tj. na wysokości pępka) zmierzyć obwód pasa. Wartości powyżej 80 cm u kobiet i powyżej 94 cm u mężczyzn wskazują na otyłość brzuszną. Pamiętajmy, że ta nieestetyczna „oponka” na brzuchu warunkuje insulinooporność, co znacznie utrudnia leczenie cukrzycy. Pomiary wykonujemy raz w tygodniu i zapisujemy w dzienniczku.
Osoby, które często kontrolują masę ciała i obwód pasa, szybciej zauważą, gdy zacznie im przybywać zbędnych kilogramów. To bardzo istotne, ponieważ łatwiej jest wdrożyć odpowiednią dietę odchudzającą, jeśli się przytyło 2 kg, niż gdy uzbiera się ich 20!