Diabetyk | Życie z cukrzycą

NEUROPATIA CUKRZYCOWA

Scyntygrafia radioizotopowa: to metoda obrazowania narządu, a szczególnie jego czynności po podaniu dożylnym tzw. radioznacznika (izotopu promieniotwórczego). Poszczególne izotopy mają różne powinowactwo do różnych tkanek, gromadząc się w określonym miejscu/narządzie, są wykrywane przez detektory promieniowania tzw. scyntygrafy. Scyntygraf przesuwa się nad badanym narządem, a obraz rozkładu znacznika drukuje się na papierze. W przypadku żołądka może służyć ocenie refluksu treści żołądkowej do przełyku, może wykryć obecność guzów neuroendokrynych, jak i źródło krwawienia z przewodu pokarmowego.

ART_21032014_NC_5

Elektrogastrografia (EGG) – nieinwazyjne badanie polegające na zapisie czynności elektrycznej żołądka za pomocą elektrod przyczepionych do skóry jamy brzusznej (analogicznie jak badanie EKG). Badanie prowadzi się na czczo oraz po przyjęciu posiłku o wartości odżywczej 300 kcal. Służy ono diagnostyce dyspepsji (potocznie – niestrawności).

Manometria przełyku: to specjalistyczne badanie rejestrujące napięcie w obrębie mięśniówki przełyku, a także w zwieraczu dolnym przełyku. Badanie polega na wprowadzaniu specjalnego cewnika do przełyku przez usta lub nos (podobnie jak w przypadku gastroskopii). Napięcie ścian przełyku mierzy się podczas picia małych porcji wody, zaś napięcie zwieracza podczas wycofywania cewnika. Służy diagnostyce dysfagii (zaburzeń połykania) oraz diagnostyce bólu w klatce piersiowej.