Diabetyk | Życie z cukrzycą

NEUROPATIA CUKRZYCOWA

Objawy neuropatii somatycznej

Objawy neuropatii somatycznej mogą objawiać się nie tylko zaburzeniami czucia: dotyku, wibracji, temperatury, ale również bólem bądź spaczonym odczuwaniem bólu pod postacią mrowienia, pieczenia, palenia, szarpania i tym podobnych przykrych doznań. Możliwe jest też występowanie tzw. allodynii – w tym wypadku zwykłe bodźce dotykowe, jak np. dotyk pościeli, bielizny, wywołują ból. Częste dolegliwości to również kurcze mięśniowe, głównie w obrębie stóp i podudzi, często w godzinach nocnych (nie pozwalają choremu spać), nie mają związku z wysiłkiem. Wreszcie możliwa jest sytuacja odwrotna – całkowite zniesienie odczuwania bólu, co może być wstępem do rozwoju zespołu stopy cukrzycowej. Pacjent chodząc, nie odczuwa urazów stopy, np. otarcia obuwia, skaleczenia o kamyk czy inny ostry przedmiot.

Neuropatoa cukrzycowa, diabetyk.pl, neuropatia, cukrzyca, edukacja, powikłania, leczenie, neuropatia cukrzycowa, życie z cukrzycą

W badaniu przedmiotowym uwagę zwraca osłabiona siła mięśniowa, osłabione odruchy (kolanowe, skokowe), a także zaburzenia czucia dotyku, bólu, wibracji i temperatury.

Do badania czucia wykorzystujemy następujące przyrządy:

  • badanie czucia dotyku wykonuje się na kończynach za pomocą monofilamentu Semmes-Weinstein o wystandaryzowanym nacisku 10 g,
  • do badania czucia wibracji służą stroiki kalibrowane na 128 Hz,badanie czucia temperatury wykonujemy za pomocą wskaźnika badawczego (tipterm) o dwóch końcówkach: metalowej (odczucie zimna) i plastikowej (odczucie ciepła),do badania czucia bólu wykorzystujemy sterylne jednorazowe igły lub neurotipsy.

Badanie odruchów ścięgnistych wykonuje się za pomocą młoteczka neurologicznego – uderzając umiejętnie w przyczepy ścięgien, wywołuje się odruchy – zarówno brak reakcji, jak i reakcje wygórowane świadczą o uszkodzeniu układu nerwowego.