Diabetyk | Życie z cukrzycą

SKUTECZNA KOMUNIKACJA Z DZIECKIEM

Bardzo istotną sprawą jest, aby nasze dzieci czuły się akceptowane, rozumiane i szanowane. Jedną z kluczowych przestrzeni w naszej relacji z dzieckiem, w której potrzeby te możemy zaspokajać, jest przestrzeń rozmowy.

Skuteczna komunikacja z dzieckiem, diabetyk.pl, cukrzyca, terapia, cukrzyca typu 1, cukrzyca typu 2, leczenie, dziecko. komunikacja z dzieckiem, z cukrzycą

Rozmowa daje możliwość dzielenia się między sobą uczuciami, myślami, punktami widzenia na określone sytuacje, refleksjami, zainteresowaniami itp. Wielokrotnie rodzice nie zdają sobie sprawy, że konstruktywny dialog może stanowić również skuteczne narzędzie rozwiązywania konfliktów, radzenia sobie z trudnościami, na przykład w obszarze leczenia cukrzycy. Często może zapobiegać sporom i kontrowersjom, gdyż dziecko zamiast się buntować, dostaje dogodną przestrzeń porozumienia – mówienia o tym, co odczuwa i myśli, i jednocześnie czuje się słyszanym i rozumianym przez rodziców. Jak zatem rozmawiać z naszym dzieckiem? Czego unikać, o czym pamiętać, jak rozwijać w sobie umiejętność prowadzenia rozmowy, dawać tym swoistą konstruktywną lekcję dialogu dziecku?

Zacznijmy od tego, czego powinniśmy unikać…

BARIERY I BŁĘDY W KOMUNIKACJI

Brak kontaktu wzrokowego

Chociaż rodzicom często wydaje się, że mówią do dziecka, w rzeczywistości tego nie robią. Wyobraźmy sobie następujące sytuacje: zanurzony w fotel i wpatrzony w telewizor rodzic strofuje swoje dziecko: „Ile razy mam ci powtarzać, żebyś nie kopał tak mocno piłki!” albo, rozpakowując zakupy, mama krzyczy na córkę: „Ile razy mam ci tłumaczyć, że kuchnia nie jest miejscem do biegania!”.