Diabetyk | Życie z cukrzycą

ODZWIERCIEDLANIE UCZUĆ W DIALOGU

Jak w sposób jasny i bezpieczny dla naszego rozmówcy możemy wyrażać swoje zdanie, informować o swoich uczuciach, potrzebach oraz przekonaniach?

Odzwierciedlanie uczuć

Jest dawaniem osobie, z którą rozmawiamy, informacji na temat emocji, jakie u niej dostrzegamy. Bardzo często w naszych kontaktach z innymi koncentrujemy się przede wszystkich na przekazywanych faktach czy myślach, pomijając mniej lub bardziej jawnie komunikowane uczucia. Często dzieje się tak w wyniku naszego lęku czy bezradności wobec trudnych emocji drugiej osoby. Czasami pokutuje fałszywe przekonanie, że niemówienie o nich przyniesie większą ulgę, sprawi, że szybciej znikną. Tymczasem niezwykle ważne jest, aby dać drugiej osobie przestrzeń dla wyrażenia swoich uczuć i potrzeb.

Dialog, diabetyk.pl, cukrzyca, życie z cukrzycą, dialog, rozmowa, moja cukrzyca, terapia, leczenie, edukacja, dialog z pacjentem, dialog z dzieckiem

Przyjrzyjmy się kilku krótkim sytuacjom interpersonalnym (dziecko-rodzic, lekarz-pacjent), w których staje się możliwe dzielenie się trudnymi przeżyciami, emocjami.

A) Twój 14-letni syn wraca z treningu koszykówki. Treningi w tym miesiącu są dla niego szczególnie ważne, gdyż trener ustala skład reprezentacji na turniej międzyszkolny. Gdy siadacie razem do kolacji, pytasz: „Jak było na treningu?”. Twój syn odpowiada: „Beznadziejnie. Psułem większość akcji.”

Rodzic: Wydaje mi się, że jesteś tym bardzo zmartwiony.
Dziecko: No tak. Jak tak będę grał, to trener na pewno nie wybierze mnie do reprezentacji.
Rodzic: Ten turniej jest dla ciebie ważny.

B) Twoja 10-letnia córka za godzinę wychodzi na przyjęcie urodzinowe do koleżanki z klasy. Właśnie zbadała sobie poziom glukozy. Gdy wchodzisz do jej pokoju, widzisz jak z płaczem wstaje od stołu i krzyczy: „Znowu mam 300 cukru. Już mam dosyć tej głupiej cukrzycy!”

Rodzic: Widzę, że jesteś wściekła.
Dziecko: Mam dosyć tej głupiej cukrzycy. Znowu wszyscy będą mogli jeść tort, a ja nie.