Diabetyk | Życie z cukrzycą

PRZED URLOPEM

Zanim udamy się na urlop, warto zaopatrzyć się – poza swoim diabetologicznym ekwi-punkiem – w kilka medykamentów, które w razie kłopotliwych sytuacji przyniosą nam szybko ulgę i zabezpieczą przed wakacyjnymi problemami ze zdrowiem.

RANY I OTARCIA
Środki dezynfekujące i opatrunkowe stanowią podstawę wyposażenia wakacyjnej apteczki. Zwykłe skaleczenie wymaga odkażenia i zabezpieczenia przed zabrudzeniem. Szczególnie diabetycy powinni o tym pamiętać, ponieważ niewielka rana może przeistoczyć się w duży problem. Pamiętaj, przewlekle utrzymująca się wysoka glikemia utrudnia gojenie ran.

życie z cukrzycą, diabetyk.pl, cukrzyca, leczenie, cukrzyca typu 1, cukrzyca typu 2, moja cukrzyca, diabetyk, leczenie, insulina, urlop, przed urlopem

Do dezynfekcji używaj wody utlenionej 3%, roztworu gencjany 1% lub 2% albo Rivanolu. W aptekach dostępne są także środki antyseptyczne z jodem (Betadine 10%, Polodina R 10% roztwór) oraz Octenisept (do odkażania ran, skóry, błon śluzowych). Wygodne w użyciu są jednorazowe saszetki z gazikiem jałowym nasączonym środkiem do dezynfekcji skóry.
Spośród środków opatrunkowych wybierz bandaże o różnych szerokościach i przeznaczeniu. Opasek dzianych używaj do zabezpieczenia ran, zadrapań, skaleczeń, zaś elastycznych – przy stłuczeniach, nadwerężeniu stawów, skręceniach. Możesz zaopatrzyć się także w opatrunek w płynie Liquid Bandage. Po aplikacji tworzy na skórze warstwę ochronną, przepuszczalną dla powietrza, ale nieprzenikalną dla wody i kurzu. Nie trzeba go usuwać, sam schodzi po kilku dniach. Pamiętaj też o jałowych gazikach i gazie.

BÓLE I PRZEZIĘBIENIE
Wybierając lek przeciwbólowy spośród wielu dostępnych na rynku, kieruj się konkretnymi zaleceniami do stosowania i możliwymi przeciwwskazaniami. Np. paracetamol nie ma działania przeciwzapalnego (jak ibuprofen), ale za to można go stosować w przypadku choroby wrzodowej i astmy. Paracetamol wchodzi w skład m.in. takich preparatów jak: Paracetamol, Apap, Acenol, Efferalgan, Calpol, Panadol. Pomagają one w bólach głowy, zębów, mięśniowych, nerwobólach, bolesnym miesiączkowaniu, a także jako środki przeciwgorączkowe (przy grypie i przeziębieniach). Specyfiki zawierające paracetamol mogą być stosowane u dzieci, niektóre nawet u niemowląt. Mają różne postaci: czopki, tabletki, zawiesina, krople, syrop.