ŻYCIE Z CUKRZYCĄ

Cukrzyca, będąc chorobą przewlekłą, jest z diabetykiem całą dobę, dzień w dzień, rok po roku. Nie da się wziąć od niej urlopu, ale można nauczyć się zarządzać nią w taki sposób – dobrze i efektywnie – aby znacznie ograniczyć jej wpływ na życie. Uczenie się tego, jak postępować z nią na co dzień, jak sobie radzić w różnych sytuacjach, przebiega metodą prób i błędów.

Pomyłki są nieuniknione, ale mogą być pouczające – dostarczają bowiem cennych wskazówek, co dzieje się z organizmem w danych sytuacjach, przy określonym postępowaniu. Udostępniamy ci zasoby wiedzy, która może być bardzo pomocna w codziennych i niecodziennych konfrontacjach z chorobą. Dowiedz się, co możesz zrobić, aby zachować zdrowie, mając cukrzycę, a dzięki temu prowadzić życie według swojego (a nie narzuconego przez chorobę) planu.

W DZIALE ŻYCIE Z CUKRZYCĄ NA DIABETYK.pl ZNAJDZIESZ INFORMACJE DOTYCZĄCE:

KONTROLA CUKRZYCY. Kontrolowanie glikemii jest podstawowym elementem zarządzania cukrzycą. Na podstawie wyników monitorowania swojego stanu zdrowia, a także obserwacji organizmu można podejmować właściwe działania prowadzące do poprawy skuteczności leczenia i jakości życia. Już dziś podejmij odpowiednie kroki, aby jutro czuć się dobrze. Kontrolując cukrzycę, kontrolujesz swoje zdrowie i życie. W kontroli cukrzycy znajdziesz informacje dotyczące tematów: HbA1c, samokontrola (pomiary glukozy, sprawdzanie ketonów itd.), hipoglikemia, hiperglikemia, badania kontrolne (lipidogram, ciśnienie tętnicze, oczy, funkcja nerek itd.).

OPIEKA ZDROWOTNA. Na cukrzycę choruje wiele osób, ale każda z nich to osobny przypadek wymagający dużej troski i indywidualnego podejścia do leczenia. Zachęcamy osoby z cukrzycą i ich rodziny, aby starały się dowiedzieć jak najwięcej na temat metod leczenia i rodzajów terapii. Dobra komunikacja pacjenta z zespołem leczącym może pomóc mu w polepszeniu kontroli nad chorobą. W opiece zdrowotnej znajdziesz informacje dotyczące tematów: system ochrony zdrowia, lista leków refundowanych, zespół leczący, ośrodki diabetologiczne, oddziały NFZ.

DLA SENIORÓW. Efektywne zarządzanie cukrzycą może stawać się trudniejsze wraz z upływem czasu i przybywającymi w metryce latami. Organizm starzeje się sam z siebie – taka jest kolej rzeczy, i mogą się pojawiać dolegliwości związane z wiekiem. Gdy dodatkowo obciążony jest cukrzycą (i chorobami jej towarzyszącymi), pokonywanie codziennych przeszkód może być trudne, ale nie jest niemożliwe. Wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko powikłań i aby je zminimalizować, trzeba podjąć określone starania. W tej sekcji udostępniamy treści, które mogą pomóc zadbać o zdrowie w późniejszych latach życia. W dziale dla seniorów znajdziesz informacje dotyczące tematów: planowanie zdrowego życia, higiena ciała, zdrowie psychiczne, gdzie szukać pomocy?

DLA RODZICÓW. Cukrzyca dotyka całą rodzinę, zwłaszcza gdy pojawia się u dziecka. Wymaga wówczas zaangażowania rodziców, rodzeństwa, dziadków i innych bliskich dziecku osób. Każdy potrzebuje wsparcia i zrozumienia, ale w przypadku choroby przewlekłej u młodego człowieka nabierają one szczególnego znaczenia. Życie dziecka z cukrzycą może być normalne i radosne, ale jeśli się martwisz, jak takie życie zapewnić swojej pociesze, jak jej pomóc (i całej rodzinie) w codziennych staraniach o jej zdrowie i szczęście, zapoznaj się treściami zawartymi w tym dziale. W dziale dla rodziców znajdziesz informacje dotyczące tematów: szkoła, życie codzienne, relacje rodzinne, zarządzanie cukrzycą, prawa dzieci.

DIABETYK W PODRÓŻY. Planujesz urlop, wakacje, wyjazd na ferie zimowe lub podróż za granicę? Obawiasz się, jak sobie poradzisz w tych niecodziennych okolicznościach? Przemyka ci przez głowę myśl, aby zrezygnować z planów z powodu cukrzycy? Niesłusznie, przecież możesz jechać właściwie wszędzie i robić prawie wszystko. Trzeba tylko wszystko dobrze zaplanować. Dowiedz się, jak przygotować się do różnego typu wyjazdów, jak kontrolować cukrzycę w podróży, aby nie sprawiała ci problemów i nie uniemożliwiała radosnego przeżywania przygód na szlakach twoich podróży.

PRAWA I PRZYWILEJE. Gdzie możesz się udać po pomoc, gdy czujesz, że zostałeś potraktowany niesprawiedliwie? Czy wiesz, jakie przysługują ci prawa – jako człowieka, pacjenta i osoby chorej przewlekle? Czy wiesz, gdzie i jak ubiegać się o wsparcie finansowe w trudnych sytuacjach życiowych? Jeśli nie, sięgnij do zasobów, które udostępniamy ci w tym dziale. Znając prawo i odpowiednie przepisy, możesz być swoim najlepszym adwokatem i chronić swoje interesy oraz dochodzić należnych ci praw.

RÓŻNOŚCI. Czy ktoś kiedyś upomniał cię, żebyś nie jadł cukierków, bo przy cukrzycy nie wolno albo podejrzewał, że chorujesz, bo zjadłeś ich za dużo? A może obawiał się, że zarazi się od ciebie chorobą? Wokół cukrzycy narosło wiele mitów, niektóre są zabawne, inne raniące. Dotyczą one także diety odpowiedniej dla diabetyka, aktywności fizycznej przy cukrzycy, a czasem nawet sposobów leczenia. Dlatego dobrze się przekonać, co jest faktem, a co zwykłą, niesprawdzoną plotką.