Diabetyk | Zagadki urody

ZROSTY I ZGRUBIENIA

Jestem chora na cukrzycę od 1978 r., z początku byłam na tabletkach, a teraz od 10 lat jestem na insulinie. Od pewnego czasu w miejscach nakłuć pojawiają się zgrubienia. Poza tym ukłucia w tych miejscach są bolesne. Zgrubienia są dość widoczne i wydaje mi się, że zmniejszają działanie insuliny. Chciałabym się dowiedzieć, jak skutecznie pozbyć się zrostów i co robić, aby ich unikać?

Krystyna L.

Zgrubienia, o których Pani wspomina to prawdopodobnie lipodystrofia przerostowa, jedno z miejscowych powikłań leczenia insuliną. Ta zmiana spowodowana bywa najczęściej podawaniem insuliny w to samo miejsce przez dłuższy czas. Temu powikłaniu można zapobiec poprzez zmianę miejsca wkłucia w obrębie tej okolicy ciała, w którą wykonujemy iniekcje (np. w obrębie brzucha). W przeszłości stosowano także zmianę preparatu insuliny z insuliny zwierzęcej na ludzką. Inną zmianą są zwłóknienia tkanki podskórnej w postaci małych „guzków” czasem także w obrębie przerostu. Leczenie tych zmian polega na wyłączeniu tych miejsc z planu wstrzyknięć insuliny oraz systematycznym masażu.

Diabetyk.pl - cukrzyca, leczenie, moja cukrzyca

Komentarz
Istotą lipodystrofii przerostowej jest miejscowe zwiększenie ilości tkanki tłuszczowej (przerost) w punkcie stałego podawania insuliny. Poza względami kosmetycznymi może ono pogarszać wchłanianie insuliny i rzutować na trudności w kontroli glikemii. Część chorych może ten błąd popełniać mimowolnie, ponieważ miejsca te cechuje mniejsza bolesność.
Inną zmianą o której warto wspomnieć to lipodystrofia insulinowa, czyli zanik tkanki tłuszczowej w miejscu wstrzyknięć. To zjawisko obserwowano w czasach powszechnego stosowania insulin zwierzęcych. Polegało ono na zaniku tkanki tłuszczowej na skutek reakcji immunologicznej na alergeny zawarte w tych preparatach insuliny. Obecnie stosowane preparaty insuliny ludzkiej praktycznie pozbawione są tego typu działań.