Diabetyk | Zdrowie

WSTYDLIWY PROBLEM

Nietrzymanie moczu (NTM), zgodnie z definicją podaną przez specjalistów zajmujących się tą dolegliwością, jest to niechciana i niekontrolowana utrata moczu, w następstwie której u osoby cierpiącej z tego powodu powstają problemy natury higienicznej i społecznej.

Wstydliwy problem- diabetyk, nietrzymanie moczu, terapia, leczenie, cukrzyca, problem, kobiety, życie z cukrzycą, choroba, zdrowie, leczenie farmakologiczne

U części osób NTM pojawia się podczas czynności lub wysiłku fizycznego związanego z napinaniem mięśni brzucha – może to być kaszel, kichanie, skakanie, taniec, ćwiczenia fizyczne.
Nietrzymanie moczu dotyka wiele milionów ludzi na całym świecie, zwłaszcza kobiet. Ocenia się, że z dolegliwością tą boryka się od 10 do 35% osób dorosłych mieszkających we własnych domach oraz od 50 do 60% pensjonariuszy domów opieki społecznej. W Stanach Zjednoczonych na NTM cierpi około 13 mln osób. W Polsce liczbę kobiet dotkniętych NTM oszacowano na trzy miliony.
Czas, w którym pojawia się NTM, może być bardzo różny, u wielu kobiet jest nim okres po przebytej ciąży i porodzie oraz menopauza. Dlatego zagadnienie to jest najczęściej omawiane w gabinetach ginekologicznych, ale zajmują się nim także urolodzy.

BARIERY TRUDNE DO POKONANIA
Ocenia się, że zaledwie 5% osób cierpiących na nietrzymanie moczu z populacji ogólnej oraz tylko 2% osób przebywających w domach opieki społecznej otrzymuje należytą pomoc medyczną (a trzeba wiedzieć, że NTM daje się leczyć!). Przyczyny takiego stanu rzeczy są różne – jedną z częściej występujących jest trudność z rozpoczęciem rozmowy na ten temat. Badania wykazują, że dopiero po kilku minutach rozmowy w gabinecie lekarskim o różnych dolegliwościach kobieta decyduje się (jeśli w ogóle!) wspomnieć o kłopocie z nietrzymaniem moczu.