Diabetyk | Cukrzyca

SEKSUALNOŚĆ KOBIET W OKRESIE CIĄŻY

Temat zawarty w tytule artykułu rzadko jest podejmowany w mediach. Wokół niego pojawia się mnóstwo spekulacji, które z kolei mogą budzić wiele obaw i wątpliwości: Czy można podejmować stosunki seksualne w okresie ciąży? Czy w czasie ich trwania nie dojdzie do uszkodzenia płodu? Czy nie spowodują poronienia?

To tylko niektóre z pytań pojawiających się przy okazji tematu aktywności seksualnej u kobiet spodziewających się dziecka.

Seksualność kobiet, okres ciąży, seksualność kobiet w okresie ciąży, diabetyk.pl, edukacja, rodzina, cukrzyca, seksualność

Seksualność kobiety w porównaniu do seksualności mężczyzn cechuje duża zmienność, która w okresie ciąży może być jeszcze zwielokrotniona. Wpływ na nią, choć w różnym stopniu, ma każdy z czynników będących składową seksualności: od czynników biologicznych, przez czynniki psychiczne, do czynników społeczno-kulturowych.

CO WPŁYWA NA SEKSUALNOŚĆ KOBIET W CIĄŻY?

Aktywność seksualna kobiet w czasie ciąży jest bardzo różnie postrzegana, co w dużej mierze zależy od kultury. W jednych kulturach, wraz z rozpoznaniem ciąży stosunek płciowy stawał się tabu, w innych zaś zachęcało się kobiety do współżycia. Badania przeprowadzone wśród kilkudziesięciu kultur pokazują, że w co czwartej z nich nie było żadnego ograniczenia odnośnie do kontaktów seksualnych w czasie ciąży.

Dziewięć miesięcy to okres, w którym może pojawić się szereg dolegliwości , zarówno fizycznych, jak i psychicznych, mogących bezpośrednio wpływać na seksualność kobiety. W pierwszym trymestrze mogą występować m.in. nudności, senność, zawroty głowy czy bolesność uciskowa piersi (np. w czasie stymulacji seksualnej).

Należy tu podkreślić, że dotyczy to głównie kobiet, które jeszcze nie rodziły i często nie doświadczały wcześniej wymienionych dolegliwości. U kobiet, które poród miały już za sobą podobne przypadłości występowały rzadziej.