1. Home
  2. »
  3. Zdrowie
  4. »
  5. Zdrowie
  6. »
  7. Seksualność kobiet w okresie ciąży

Seksualność kobiet w okresie ciąży

Temat zawarty w tytule artykułu rzadko jest podejmowany w mediach. Wokół niego pojawia się mnóstwo spekulacji, które z kolei mogą budzić wiele obaw i wątpliwości: Czy można podejmować stosunki seksualne w okresie ciąży? Czy w czasie ich trwania nie dojdzie do uszkodzenia płodu? Czy nie spowodują poronienia?

To tylko niektóre z pytań pojawiających się przy okazji tematu aktywności seksualnej u kobiet spodziewających się dziecka.

Seksualność kobiety w porównaniu do seksualności mężczyzn cechuje duża zmienność, która w okresie ciąży może być jeszcze zwielokrotniona. Wpływ na nią, choć w różnym stopniu, ma każdy z czynników będących składową seksualności: od czynników biologicznych, przez czynniki psychiczne, do czynników społeczno-kulturowych.

CO WPŁYWA NA SEKSUALNOŚĆ KOBIET W CIĄŻY?

Aktywność seksualna kobiet w czasie ciąży jest bardzo różnie postrzegana, co w dużej mierze zależy od kultury. W jednych kulturach, wraz z rozpoznaniem ciąży stosunek płciowy stawał się tabu, w innych zaś zachęcało się kobiety do współżycia. Badania przeprowadzone wśród kilkudziesięciu kultur pokazują, że w co czwartej z nich nie było żadnego ograniczenia odnośnie do kontaktów seksualnych w czasie ciąży.

Dziewięć miesięcy to okres, w którym może pojawić się szereg dolegliwości , zarówno fizycznych, jak i psychicznych, mogących bezpośrednio wpływać na seksualność kobiety. W pierwszym trymestrze mogą występować m.in. nudności, senność, zawroty głowy czy bolesność uciskowa piersi (np. w czasie stymulacji seksualnej).

Należy tu podkreślić, że dotyczy to głównie kobiet, które jeszcze nie rodziły i często nie doświadczały wcześniej wymienionych dolegliwości. U kobiet, które poród miały już za sobą podobne przypadłości występowały rzadziej.

Wśród czynników psychicznych mających wpływ na zachowania seksualne kobiet ciężarnych należy zwrócić uwagę na zaburzenia nastroju, a przede wszystkim na lęk przed kontaktami seksualnymi, który może kobiecie towarzyszyć w każdym okresie ciąży. Największe jego natężenie następuje w ostatnim trymestrze. W konsekwencji może to prowadzić do zaniechania przez kobiety aktywności seksualnej. Powodem zaprzestania współżycia bywa także postrzeganie siebie jako osoby mniej atrakcyjnej niż przed ciążą. Ten fakt warty jest podkreślenia, gdyż partnerzy kobiet w ciąży nie zawsze rozumieją ich lęk przed stosunkiem seksualnym, wskutek czego nierzadko dochodzi do nieporozumień w związku.

ZMIENNOŚĆ ZACHOWAŃ SEKSUALNYCH

Zachowania seksualne kobiet w okresie ciąży charakteryzują się dużymi wahania w każdym z jej trymestrów.

W trymestrze I zauważa się zmniejszenie częstotliwości współżycia. Najczęściej spada ona linearnie. Potwierdzać to mogą badania przeprowadzone w Polsce. Wynika z nich, że w I, II oraz III trymestrze ciąży kilka stosunków w tygodniu odbyło odpowiednio 45%, 26% oraz 9% badanych. Warto też zauważyć, że w badaniach Wagnera, u 50% kobiet nie zauważono żadnych zmian w częstotliwości kontaktów seksualnych. Wpływ na nią ma popęd seksualny, który w okresie ciąży charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem – na skutek wahań stężenia hormonów może się on na przemian zwiększać i zmniejszać.

W trymestrze II następuje zmniejszenie poziomu pożądania w porównaniu z poprzednim okresem. Rzadziej też pojawia się orgazm, który w trymestrze III występuje z jeszcze mniejszą częstotliwością. Warto odnotować, że kobiety, które przeżywają orgazm, chętniej podejmują kontakty seksualne. U niektórych z nich daje się też zauważyć wzrost fantazji seksualnych oraz zwiększenie zainteresowania współżyciem seksualnym – co tłumaczy się przekrwieniem w obrębie miednicy i w narządach płciowych.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

NAJNOWSZE

Skip to content