Diabetyk | Zdrowie

UKŁAD MOCZOWY

Układ moczowy jest częścią układu moczowo-płciowego. Podstawową jego funkcją jest zachowanie tzw. homeostazy organizmu. Odpowiada on za utrzymanie w organizmie odpowiedniego bilansu płynów oraz za usuwanie związków będących wynikiem przemiany materii, związków toksycznych, leków. Zaburzenia funkcjonowania tego układu manifestują się bardzo szybko w postaci objawów będących wynikiem gromadzenia się w organizmie toksyn, zaburzenia bilansu jonów oraz płynów ustrojowych.

Budowa układu moczowego

  • nerki – narząd parzysty
  • moczowody
  • pęcherz moczowy
  • drogi wyprowadzające – cewka moczowa

Profilaktyka

Układ moczowy jest niezwykle ważny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka oraz dobrego samopoczucia. Podstawą profilaktyki jest właściwe nawodnienie. Należy pić 2–2,5 litra płynów na dobę. W sytuacjach szczególnych (gorączka, biegunka, wysiłek fizyczny, upał) ilość spożywanych płynów należy znacznie zwiększyć. Ponadto należy unikać leków toksycznych dla nerek, w tym szczególnie nadużywania leków przeciwbólowych.

Wszelkie stany zapalne pęcherza powinno się szybko i właściwie leczyć. Z tego powodu należy unikać popularnych preparatów „odkażających” układ moczowy – gdyż często preparaty te nie wyleczą, a jedynie zaleczą. Wówczas po kilku dniach ponownie rozwinie się dużo bardziej nasilony stan zapalny.

Choroby nerek

1. Niewydolność nerek.

Jest chorobą polegająca na uszkodzeniu filtracyjnej funkcji nerek.

Podzielić ją można na:

  • Przednerkową – wynika z zaburzeń przepływu krwi przez nerkę. Do narządu dopływa za mało krwi, narząd nie ma co filtrować. Tę postać najczęściej spotyka się w przypadkach odwodnienia organizmu (upały, biegunka, niewłaściwe nawodnienie u osób starszych. Występuje także w przypadku krwotoku, wstrząsu. Przebieg na ogół jest ostry, wymaga przetoczenia dożylnie odpowiedniej ilości płynów.
  • Nerkową – wynika z przewlekłej choroby nerek. Mogą to być choroby metaboliczne (cukrzyca, skrobiawica, amyloidoza), choroby zapalne (zakażenia bakteryjne, wirusowe, grzybicze, autoimmunologiczne). Dochodzi do bardzo powolnego, ale systematycznego uszkadzania narządu – tzw. przewlekła niewydolność nerek.
  • Pozanerkową – występuje w sytuacjach blokady w odpływie moczu z miedniczki nerkowej. Najczęstsza przyczyna to kamienie w miedniczkach nerkowych, moczowodach, pęcherzu moczowym. Ponadto choroby nowotworowe moczowodów, pęcherza. U mężczyzn częstą przyczyną jest przerost gruczołu krokowego. U dzieci dominują wady wrodzone.

BADANIA UKŁADU MOCZOWEGO

1. Badania ogólne moczu

Badanie wykonuje się zazwyczaj w pierwszej porcji moczu oddanej rano. Pacjent powinien oddać mocz do czystego naczynia (najlepiej zakupionego w aptece lub otrzymanego z laboratorium) i jak najszybciej dostarczyć go do badania. Dłuższe przechowywanie moczu może spowodować namnożenie się w nim bakterii, alkalizacje, oraz rozpad istotnych diagnostycznie elementów osadu.

Mocz należy oddać po dokładnym umyciu krocza z tzw. środkowego strumienia (pierwszą porcję moczu oddaje się do toalety, następnie do badania i ponownie do toalety).

W przypadku posiewu należy mocz oddać do specjalnego sterylnego pojemniczka.