Diabetyk | Zdrowie

ŚPIJ NA ZDROWIE

Lęk przed bezsennością

O problemach ze snem i sposobach na ich wyeliminowanie rozmawiamy z dr. Michałem Skalskim, organizatorem i kierownikiem Poradni Leczenia Zaburzeń Snu (pierwszej tego typu poradni w Polsce).

Czy ludzie lekceważą bezsenność, czy przykładają do niej zbyt dużą miarę?

sen na zdrowie, diabetyk.pl, cukrzyca, sen na zdrowie, sen, zdrowie, edukacja, terapia

Generalnie ludzie nie zwracają uwagi na sen. Zaledwie 1/3 pacjentów, którzy mają kłopoty ze snem, zwraca się z tym do swoich lekarzy. Pytani w badaniach epidemiologicznych, dlaczego tak się dzieje, odpowiadają, że nie uważają tego za aż tak duży problem. Nawet lekarze nie do końca uznają bezsenność za duży problem medyczny. Gdy jednak pacjenci trafią już do nas, do Poradni Leczenia Zaburzeń Snu, okazuje się, że przyczyną utrwalania bezsenności jest przykładanie nadmiernej wagi do snu. U człowieka, który zaczyna nieco gorzej spać, bez względu na to z jakiego powodu, uruchamia się rodzaj patologicznych, utrwalających bezsenność zachowań. Prosty przykład – osoby śpiące dobrze spędzają w łóżku mniej czasu od tych, które cierpią na bezsenność. Im bardziej bowiem zajmujemy się swoim snem, myślimy o nim, zamartwiamy się, tym jest on gorszy.

Jak można sobie poradzić z tym paradoksem?

Pacjentom, którzy miewają tylko problemy ze snem (dotyka ich tzw. bezsenność przygodna) radzimy, aby zwracali większą uwagę na higienę snu, uregulowali tryb życia, nie zarywali nocy, itp. Natomiast ludzi cierpiących na przewlekłą bezsenność uczymy poza higieną snu odrywania myśli od bezsenności.