Diabetyk | Zdrowie

SERCE NIE SŁUGA

Nie tylko w życiu codziennym, ale i w fizjologii serce rządzi się swoimi prawami. Na wszelkie zewnętrzne sugestie czy podpowiedzi pozostaje nieczułe, dopóki samo nie uzna, że to jest właśnie to! Fizjologiczne reguły pracy serca są bardzo proste – rządzi ośrodek nadrzędny, a wszystkie pomniejsze muszą się podporządkować, no chyba że do głosu dojdzie jakaś samozwańcza grupa komórek zdolna do wytworzenia pobudzeń elektrycznych.

Diabetyk.pl, zdrowie serce, cukrzyca, zdrowie, serce, zdrowe serce, terapia, leczenie

Na co dzień pracą serca zawiaduje węzeł zatokowo-przedsionkowy, zwany też węzłem Keith-Facka. Został on po raz pierwszy opisany przez Artura Keitha oraz Martina Flacka w 1907 r. Węzeł jest grupą komórek leżących w górnej ścianie prawego przedsionka, mających zdolność do generowania spontanicznych wyładowań elektrycznych, które rozchodząc się po całym mięśniu sercowym, pobudzają go do skurczu.

Specyfika bodźców powstałych w węźle zatokowo-przedsionkowym jest taka, że narzuca on rytm sercu i w wyniku powstałego pobudzenia pojawia się rytm zatokowy. Częstość rytmu w prawidłowych warunkach waha się od 60 do 80 uderzeń na minutę. Osoby bardzo dobrze wytrenowane mają często niższą częstość rytmu serca – może ona wynosić nawet pięćdziesiąt kilka uderzeń na minutę. Nie jest to objawem chorobowym w wypadku osoby zdrowej i wysportowanej. Natomiast gdy osoba mająca na co dzień tętno 80 na minutę zaobserwuje jego zwolnienie do około 50 uderzeń, sprawa wymaga zbadania i ustalenia przyczyny zmiany częstości bicia serca.

Częstość pracy serca może ulec również przyspieszeniu i taka sytuacja wcale nie musi oznaczać, że rozwija się jakiś problem kardiologiczny. Naturalne przyspieszenie pracy serca następuje w czasie wysiłku fizycznego, podczas gorączki lub w stanach zdenerwowania, silnych emocji. Zwykle przyspieszenie serca w takich przypadkach nie przekracza 120 uderzeń na minutę.