Diabetyk | Zdrowie

PROBIOTYKI I ZDROWIE

Jesienią, zwłaszcza deszczową, musimy się liczyć ze zwiększonym zagrożeniem infekcjami górnych dróg oddechowych. O ile w ciepłe letnie dni deszcz nie jest problemem, o tyle przy niskich jesiennych temperaturach przemoczenie i wyziębienie są zdecydowanie niekorzystne dla naszej kondycji zdrowotnej.

Podstawowym wówczas zaleceniem zdrowotnym jest dbanie o sprawne funkcjonowanie organizmu, co zapewnia właściwa dieta, odpowiednia ilość snu w typowej porze, unikanie stresów oraz niepalenie papierosów. Ważne jest także, aby ubierać się odpowiednio do pogody; strój powinien dobrze nas chronić przed jesiennymi słotami.

Probiotyki i zdrowie - diabetyk.pl, cukrzyca, probiotyki, leczenie, terapia, życie z cukrzycą, probiotyk, lekarstwo, organizm, odporność, kuracja

Jednak gdy wszyscy wokół kaszlą i kichają, niełatwo zachować dobrą kondycję zdrowotną. Bywa że wirusy i bakterie atakują nasze drogi oddechowe i zaczyna się… Początkowo jest to niewinne drapanie w gardle, pokasływanie, ogólne rozbicie, gorączka. Próbujemy dzielnie przechodzić infekcję, co na ogół się nie udaje. Po kilku dniach decydujemy się na wizytę u lekarza. Kończy się na zwolnieniu, zaleceniu leżenia i nierzadko kuracji antybiotykowej.

Kuracje antybiotykami

Antybiotyki są lekami dostępnymi wyłącznie na receptę i powinny być przyjmowane tylko na zlecenie lekarza. Wiele osób po zakończeniu kuracji antybiotykowej ma kłopoty z funkcjonowaniem przewodu pokarmowego. Najczęściej obserwowane dolegliwości to bóle brzucha i biegunki, niekiedy przybierające postać rzekomobłoniastego zapalenia jelit (ostra choroba biegunkowa). Częstość problemów jelitowych po kuracji antybiotykowej jest różna, bardziej narażone są dzieci, których przewód pokarmowy nie jest w pełni dojrzały. Częstość zaburzeń dotyczących przewodu pokarmowego u dzieci waha się od 10 do 40%.

W warunkach prawidłowych w przewodzie pokarmowym istnieje tzw. fizjologiczna flora jelitowa w postaci bakterii, które uczestniczą w procesach syntezy witamin, regulacji pracy jelit oraz wytwarzaniu gazów jelitowych. Komplikacje po kuracji antybiotykami polegają na zaburzeniu równowagi między poszczególnymi rodzajami bakterii.