Diabetyk | Zdrowie

POWTÓRKA Z NADCIŚNIENIA TĘTNICZEGO (cz. 1)

Nadciśnienie tętnicze należy aktualnie do najczęstszych chorób układu krążenia. Zalicza się je do grupy chorób sercowo-naczyniowych, gdyż nie jest związane wyłącznie z naczyniami krwionośnymi, ale ze wszystkimi narządami, w których naczynia te się znajdują.

W nazewnictwie nadciśnienia tętniczego istnieje kilka powielanych błędów. Po pierwsze mówiąc o chorobie, zawsze należy używać sformułowania „nadciśnienie tętnicze”. Potoczne stwierdzenie „wysokie ciśnienie” jest nieprecyzyjne – może dotyczyć też wysokiego ciśnienia śródgałkowego, czyli jaskry. Po drugie nadciśnienie tętnicze dotyczy wyłącznie naczyń tętniczych, a nie żylnych. Tętnicze naczynia krwionośne różnią się budową od naczyń żylnych, w ich ścianie znajduje się (z wyjątkiem drobnych naczyń włosowatych) tkanka mięśniowa. To dzięki tej tkance ściany naczyń tętniczych są elastyczne i dzięki niej możliwa jest regulacja ciśnienia tętniczego.

Nadciśnienie tętnicze, diabetyk.pl, cukrzyca, nadciśnienie, życie z cukrzycą, pomiar ciśnienia, ciśnienie krwi

Co to jest nadciśnienie tętnicze?

Ciśnienie tętnicze jest pochodną właściwości hemodynamicznych całego układu krążenia. Na napięcie ścian naczyń tętniczych oprócz tkanki mięśniowej ma wpływ wydolność mięśnia sercowego jako pompy, całkowita objętość krwi krążącej, rozmiar, struktura i różnorodność naczyń krwionośnych oraz unerwienie i odpowiedź na bodźce nerwowe. Zaburzenia elastyczności naczyń w nadciśnieniu tętniczym można obrazowo porównać do gumowego węża ogrodowego. Utrzymujące się podwyższone ciśnienie wody powoduje, że po pewnym czasie ściana węża twardnieje i staje się mało elastyczna. Podobnie dzieje się w wypadku nadciśnienia tętniczego, kiedy ściany tętniczych naczyń krwionośnych stają się zbyt twarde, aby móc prawidłowo regulować ciśnienie tętnicze. Dodatkowo sztywność naczyń tętniczych nasila odkładająca się w konsekwencji zaburzeń lipidowych blaszka miażdżycowa.

W prawidłowych warunkach rozszerzające się naczynia tętnicze zapewniają prawidłowe ukrwienie narządów docelowych. Gdy sztywność naczyń się pogłębia, serce musi z większą siłą pompować krew, aby w odpowiedniej ilości poprzez sztywne naczynia tętnicze dotarła ona do narządów docelowych.