Diabetyk | Zdrowie

KARDIOLOGICZNE ABC

Niewydolność krążenia

Niewydolność krążenia jest to stan, w którym dochodzi do upośledzenia funkcji serca w dostarczaniu krwi w ilości niezbędnej do pokrycia zapotrzebowania metabolicznego, lub w którym funkcja ta jest możliwa tylko przy podwyższonym ciśnieniu panującym wewnątrz serca.

Dzieli się ona na ostrą i przewlekłą, może dotyczyć prawej komory – rozwija się wtedy niewydolność prawokomorowa lub lewej komory – rozwija się wtedy niewydolność lewokomorowa. Może dojść w niektórych przypadkach do niewydolności obukomorowej.

kardiologia, kardiologiczne ABC, kardiologiczna, diabetyk, cukrzyca, edukacja, leczenie kardiologia

Niewydolność krążenia może mieć różny stopień nasilenia. Najpopularniejsza jest klasyfikacja nasilenia objawów niewydolności krążenia wg New York Heart Association (NYHA). Schorzeniami najczęściej prowadzącymi do tego schorzenia są: nadciśnienie tętnicze, przebyty zawał serca, przewlekła choroba niedokrwienna serca, kardiomiopatia.

Klasyfikacja niewydolności krążenia wg NYHA jest następująca:

Klasa I
Zwykła aktywność fizyczna nie powoduje zmęczenia, duszności ani kołatania serca.

Klasa II
Niewielkie ograniczenie aktywności fizycznej. Dobre samopoczucie w spoczynku. Zwykła aktywność fizyczna powoduje zmęczenie, duszność lub kołatanie serca.

Klasa III
Znaczne ograniczenie aktywności fizycznej. Dobre samopoczucie w spoczynku. Mniejsza niż zwykła aktywność fizyczna wywołuje objawy niewydolności.

Klasa IV
Jakakolwiek aktywność fizyczna wywołuje dyskomfort. Objawy niewydolności serca występują nawet w spoczynku.