Diabetyk | Zdrowie

KARDIOLOGICZNE ABC

Ciśnienie krwi można zmierzyć aparatem rtęciowym lub elektronicznym. Pomiar zawsze powinien być dokonywany na tętnicy ramieniowej, ponieważ pomiary aparatami nadgarstkowymi są często niedokładne.

Ciśnienie mierzy się zwykle w pozycji siedzącej – ramię, na którym dokonywany jest pomiar, powinno znajdować się na wysokości serca, być odsłonięte i wyprostowane. Mankiet aparatu należy założyć starannie, 2–3 cm powyżej zgięcia łokciowego. Mankiety standardowe nadają się dla osób z prawidłową masą ciała, których obwód ramienia nie przekracza 34 cm. U osób z większym obwodem ramienia należy używać szerszych mankietów, rozmiaru L lub XL.

kardiologia, kardiologiczne ABC, kardiologiczna, diabetyk, cukrzyca, edukacja, leczenie kardiologia

Nadciśnienie tętnicze jest najczęstszą przyczyną wizyt w gabinetach lekarskich na całym świecie. U większości pacjentów występuje tzw. nadciśnienie tętnicze pierwotne. Do jego powstania przyczyniają się: rodzinne predyspozycje do nadciśnienia, dieta o nadmiernej zawartości jonu sodowego, stres, nadwaga, palenie papierosów. Do rozpoznania nadciśnienia zwykle trzeba przeprowadzić kilka pomiarów ciśnienia krwi, w różnych warunkach. Ale gdy ciśnienie wynosi 180/110 mmHg, można rozpoznanie nadciśnienia oprzeć tylko na jednym pomiarze.

Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze pierwotne (przyczyn je wywołujących jest kilka, ale nie wszystkie są do końca poznane) występuje u około 95% pacjentów. U pozostałych 5% występuje nadciśnienie tętnicze wtórne – jest wtedy objawem w przebiegu chorób nerek (np. kłębuszkowe zapalenie nerek), nadnerczy (np. guz kory lub rdzenia nadnerczy wydzielających w nadmiarze hormony powodujące wzrost ciśnienia krwi) lub naczyń krwionośnych (np. zwężenie tętnicy nerkowej prowadzące do niedokrwienia nerki i wzrostu ciśnienia).