Diabetyk | Zdrowie

DUŻA WAGA – WIELKI PROBLEM (cz. 1)

Problem otyłości poruszany jest niemal codziennie we wszystkich mediach (internet, telewizja, czasopisma i poradniki), na jej temat powstały dziesiątki tysięcy publikacji naukowych. Mimo to liczba osób otyłych ciągle rośnie, a zjawisko przybiera wymiar epidemii. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że obecnie ponad miliard osób na świecie ma nadwagę, z czego ponad 300 milionów jest otyłych.

Wśród Europejczyków otyłość dotyczy ok. 20% mężczyzn i 25% kobiet. W Stanach Zjednoczonych jest otyłych 28% mężczyzn i 34% kobiet, łącznie ponad połowa dorosłych Amerykanów ma problemy z nadwagą (ponad 150 milionów osób!). W Polsce w badaniach przeprowadzonych osiem lat temu nadwagę stwierdzono u 34%, a otyłość u 19% dorosłych Polaków (niemal u co piątej dorosłej osoby).Duża waga, diabetyk.pl, cukrzyca, waga, życie z cukrzycą, nadwaga, BMI, żywienie, odżywianie

Otyłość prowadzi do rozwoju wielu chorób dotyczących praktycznie wszystkich układów organizmu. Najczęściej generuje powikłania metaboliczne, takie jak zaburzenia gospodarki tłuszczowej i węglowodanowej oraz cukrzycę typu 2, która z upływem lat staje się coraz bardziej oporna na leczenie. Nadmierna ilość tkanki tłuszczowej wpływa na powstanie nadciśnienia tętniczego, chorób sercowo-naczyniowych (zawały mięśnia sercowego i udary niedokrwienne mózgu), choroby zwyrodnieniowej stawów, obturacyjnego bezdechu nocnego oraz niektórych nowotworów.

CZYOTYŁOŚĆ JEST CHOROBĄ?

Mianem nadwagi i otyłości nazywamy ponadprzeciętny, nadmierny wzrost ilości tkanki tłuszczowej w organizmie prowadzący do wystąpienia szeregu problemów zdrowotnych i rozwoju chorób oraz wpływający niekorzystnie na średnią długość życia. Obecnie otyłość uważa się za chorobę, gdyż do jej powstania prowadzi wiele czynników endogennych, w tym również genetycznych, a zarazem stała się jedną z najczęstszych przyczyn problemów zdrowotnych na świecie.