Diabetyk | życie z cukrzycą

Z INSULINĄ W SZKOLE

Wakacje niestety mijają szybko, a po nich nadchodzi czas powrotu do codziennych obowiązków, szkoły czy pracy. Okres wyjazdów urlopowych sprzyja rozregulowaniu cukrzycy, ale wrzesień to dobry moment, aby od nowa wdrożyć czynności związane z właściwą kontrolą cukrzycy, szczególnie w zakresie insulinoterapii i samokontroli.

ART_ziws_17

Powrót do szkoły jest najczęściej mocno stresującym okresem, szczególnie dla rodzin i dzieci z cukrzycą. Rodzice martwią się „na zapas”, czy ich dziecko będzie miało warunki do mierzenia w odpowiednim czasie stężenia glukozy we krwi i wstrzykiwania insuliny? Czy personel szkoły poradzi sobie w trudniejszych sytuacjach, np. nagłej hipoglikemii dziecka?

KŁOPOTLIWE SKLEPIKI SZKOLNE
Cukrzyca w pewnej mierze komplikuje życie szkolne. Niedogodności czekają na uczniów już w szkole podstawowej i gimnazjum. W większości podstawówek uczęszcza się regularnie na poranne godziny, a wraca około południa. Do takiego trybu życia można łatwo dostosować pory posiłków i wstrzyknięć insuliny, szczególnie jeśli stosuje się analogi: szybko działający do posiłków oraz długo działający jako bazę. Kłopoty związane są głównie z utrzymaniem właściwej diety, szkolne sklepiki oferują bowiem „zakazane” batony, słodkie bułeczki czy inne smakołyki, którym dziecku trudno się oprzeć. Innego typu trudności pojawiają się, gdy konieczne jest zjedzenie dodatkowej przekąski w trakcie lekcji bądź wykonanie zastrzyku.