Diabetyk | Odżywianie

WIELKI POWRÓT ZUP NA STÓŁ

Zupy to wbrew pozorom jedne z najwdzięczniejszych potraw w menu diabetyków, osób na diecie odchudzającej lub po prostu chcących się zdrowo odżywiać. Można je bowiem skomponować tak, aby były smaczne i niebanalne, a przy tym bogate w witaminy, składniki mineralne i błonnik, zawierały mało kalorii, tłuszczu i składników „niezdrowych” (nasyconych kwasów tłuszczowych, izomerów trans i cholesterolu) oraz miały niski indeks glikemiczny.

Cukrzyca odzywianie, zupy, cukrzyca typu 1, cukrzyca typu 2, moja cukrzyca, diabetyk, dieta, cukrzyca

Zimą mamy mniejszy wybór świeżych warzyw, a wiemy, że zdrowa dieta, zwłaszcza dla osób odchudzających się oraz chorych na cukrzycę, powinna obfitować w warzywa. Dobrym sposobem na zwiększenie spożycia warzyw są zupy. Do ich przygotowania można użyć wielu różnych warzyw. Zimą dobrym rozwiązaniem jest przygotowywanie zup z mrożonek. Dodatkowym ich plusem jest skrócenie czasu przygotowywania posiłku. Mrożenie tylko w niewielkim stopniu zmniejsza w warzywach zawartość witamin i składników mineralnych – w porównaniu ze świeżymi warzywami średnio o 10–20%. Jedynie straty witaminy C są większe, bo dochodzą do 36%.

Zupy polecane są w diecie diabetyków i osób odchudzającej przez cały rok, ale zimą mają szczególną moc – moc rozgrzewającą. Zjedzenie talerza gorącej zupy (zwłaszcza z takimi przyprawami jak: sproszkowana papryka, chili czy imbir) sprawia, że ciepło rozchodzi się po całym ciele i od razu czujemy się lepiej. Ponadto zjedzenie talerza gorącej zupy szybko zaspokaja pierwsze oznaki głodu. Można ją jeść nie tylko na obiad, ale także w zimowe wieczory, np., z dodatkiem aromatycznej natki pietruszki lub koperku. Zimą częściej sięgamy po ciepłe napoje i ciepłe dania. Gorącą zupę możesz też przygotować na podwieczorek. Zupa z samych warzyw dostarcza mało kalorii i można ją polecić jako świetną przekąskę – niskokaloryczną, o małej zawartości węglowodanów.