Diabetyk | Doniesienia naukowe

Warto się odchudzać

Odchudzaniem na ogół bardziej zainteresowane są kobiety. Chęć założenia kreacji, w którą kiedyś mieściły się bez problemów, to mocno działająca motywacja. Mężczyźni coraz częściej myślą o zrzuceniu wagi. To dobrze, ponieważ powinni oni dbać o siebie, zwłaszcza gdy mają cukrzycę typu 2. Od dawna wiadomo, że mniejsza waga zapewnia lepszą kontrolę cukrzycy.

cukrzyca odchudzanie, diabetyk.pl - cukrzyca typu 1, cukrzyca typu 2, moja cukrzyca, dieta, odchudzanie, odzywianie

Poza tym uniwersalnym argumentem ostatnio przybył jeszcze jeden, adresowany wyłącznie do panów. Najnowsze badania australijskich naukowców, których wyniki opublikowano w „Journal of Sexual Medicine”, wykazały, że odchudzenie korzystnie wpływa na męską potencję. Dr J. Khoo i wsp. obserwowali dwie grupy diabetyków, którzy w ciągu 8 tygodni byli poddani programowi odchudzania o 5 i 10% masy ciała. W badaniach uczestniczyli mężczyźni z BMI >30 oraz obwodem talii >102 cm. Sprawdzano u nich parametry metaboliczne, takie jak poziom glukozy we krwi, lipidogram oraz insulinowrażliwość.
Po zakończeniu odchudzania poddano uczestników 12-miesięcznej obserwacji. Okazało się, że nastąpiła znaczące poprawa sprawności seksualnej u otyłych mężczyzn po zrzuceniu wagi i kontynuowaniu diety ze zredukowaną liczbą kalorii. Parametry metaboliczne także utrzymywały się na lepszym poziomie. Wytłumaczenie tego zjawiska badacze wiążą z poprawą wydzielania tlenku azotu przez śródbłonek po uzyskaniu poprawy parametrów metabolicznych. Jak bowiem wiadomo, tlenek azotu odgrywa kluczową rolę w erekcji. Badacze stwierdzili także, że po uzyskaniu poprawy w zakresie parametrów metabolicznych wzrastało pożądanie seksualne oraz zmniejszała się podatność na stany zapalne w obrębie dolnego odcinka dróg moczowych, a także następowało obniżenie poziomu markerów stanu zapalnego. Taki korzystny efekt był szczególnie widoczny u mężczyzn, którzy zrzucili co najmniej 10% wagi.