Diabetyk | Styl Życia

SŁODKO-KWAŚNE PROBLEMY SKÓRY

Choć wielu z nas przywykło myśleć o skórze i jej pielęgnacji wyłącznie w kategoriach estetycznych, w istocie jej stan i wygląd stanowią świadectwo ogólnej kondycji i zdrowia organizmu. Sposób, w jaki traktujemy siebie i swoje ciało, odbija się na jej jakości. W przypadku diabetyków ma to znaczenie szczególne. Parafrazując znane powiedzenie – pokaż mi swoją skórę, a powiem ci, czy masz wyrównaną cukrzycę.

Problemy skóry, diabetyk.pl, cukrzyca, edukacja, terapia, leczenie, problemy skórne, problemy skóry, pielęgnacja

Ludzie Zachodu nienawykli do myślenia o swoich ciałach jako delikatnych strukturach, powiązanych siecią organicznych współzależności, dopiero od niedawna uczą się holistycznego podejścia do kwestii zdrowia. Tymczasem, jak przyznają dziś specjaliści różnych dziedzin medycyny, okazuje się ono ratunkiem dla naszych dręczonych szeregiem chorób cywilizacyjnych organizmów.

Także postrzegana czasem jako drugorzędna – za wyjątkiem przypadków przewlekłych chorób i alergii – kwestia zdrowia i wyglądu skóry doczekała się należnego jej miejsca w refleksji nad zdrowiem. Rozpatrywana w powiązaniu w ogólnym stanem całego organizmu, pozwala diagnozować wiele ukrytych schorzeń, w tym cukrzycę, a także skłania do większej troski o jej pielęgnację. Ta ostatnia przestała być zresztą postrzegana jako domena gabinetów kosmetycznych dla osób przesadnie zatroskanych swoją urodą, stając się po prostu dobrym nawykiem.

Naturalnie krucha ochrona

Skóra pełni wiele istotnych funkcji. Najważniejsze to regulacja temperatury, gospodarka tłuszczowa i wodno-lipidowa, odbieranie bodźców zewnętrznych, ochrona przed inwazją szkodliwych bakterii, odwodnieniem i promieniowaniem, usuwanie zbędnych substancji, zapewnianie odporności i aktywacja niezbędnej do życia witaminy D. Wszystkie uwarunkowane są budową skóry, złożonej z tkanki podskórnej, skóry właściwej i naskórka. O prawidłowym funkcjonowaniu wszystkich warstw decyduje masa czynników, związanych z kondycją całego organizmu i warunkujących działanie mechanizmów obronnych skóry.