Diabetyk | Terapia

NA WŁASNEJ SKÓRZE

Za wygląd skóry w największej mierze odpowiedzialni jesteśmy my sami, dbając o prawidłowe poziomy glukozy we krwi. Wszelkie „diabetologiczne grzechy” są bowiem widoczne na naszej skórze gołym okiem. Rozmawiamy o nich ze specjalistką – Magdaleną Barnaś, lekarzem dermatologiem.

Czy diabetyk u dermatologa to częsty widok? Czy cukrzyca wpływa na stan skóry?

Na własnej skórze, diabetyk.pl, cukrzyca dermatologia, depilacja, cukrzyca powikłania, nadpotliwość, suchość skóry, leczenie, terapia, życie z cukrzycą

Te dwie dziedziny medycyny (dermatologia i diabetologia) nie są sobie obce. Istnieje odrębny dział dermatologii poświęcony zmianom skórnym występującym w chorobach metabolicznych, a cukrzyca do takich chorób należy. Niekiedy nawracające pewne stany chorobowe skóry mogą sugerować występowanie cukrzycy u osób, które jeszcze nie wiedzą, że na nią chorują. Bywają pierwszym sygnałem, skłaniającym do skontrolowania poziomu cukru we krwi.

Co lekarza, a także pacjenta powinno zaniepokoić do tego stopnia, by spowodować zrobienie kompleksowych badań?

Nierzadko pierwszymi obawami cukrzycy utajonej mogą być częste bakteryjne i drożdżakowe choroby skóry, a więc np. nawracające zapalenia mieszków włosowych, czyraki, niegojące się rany. U kobiet często spotykamy wyprzenia drożdżakowe pod piersiami, czyli w miejscu wzmożonej potliwości. Te same drobnoustroje mogą powodować zarówno u kobiet, jak i mężczyzn zmiany w pachwinach. Bardzo ważnym problemem, o którym pacjenci wstydzą się mówić, są zmiany skórne w okolicach genitalnych, którym towarzyszy świąd i pieczenie. Leczeniem tych objawów zajmują się ginekolodzy, urolodzy i dermatolodzy, ale jeśli problem nawraca, to warto pacjenta zbadać pod kątem cukrzycy.