Diabetyk | Terapia

MINIMALIZACJA RYZYKA POWIKŁAŃ

Mam dość trudne – jak mi się zdaje – pytanie, bo zapewne nie ma jednej reguły, ale chciałabym się dowiedzieć, jak długo można żyć bez powikłań z cukrzycą typu 1? Jakie trzeba mieć wyniki różnych badań, aby tych powikłań uniknąć? Czy są jakieś badania mówiące o długości życia diabetyków w ogóle i długości życia bez powikłań? Na cukrzycę typu 1 zachorowałam w wieku 9 lat (18 lat temu), moja HbA1c wynosi 6,8% , na razie nie mam żadnych powikłań, uprawiam sport, stosuję intensywną insulinoterapię, a obecnie przygotowuję się do ciąży. Niestety jestem pesymistką (przeciwnie niż mój mąż) i zaczynam się martwić, czy uda mi się wystarczająco długo zachować zdrowie w chorobie, aby wychować dziecko, cieszyć się macierzyństwem, a potem wnukami.

Aśka

diabetyk,pl, cukrzyca ryzyko powikłań, życie z cukrzycą, leczenie, powikłania cukrzycy, terapia, neuropatia, retinopatia

Przede wszystkim należy podziwiać pani zaangażowanie i motywację do skutecznego leczenia. Szczególnie ważne jest podjęcie przygotowań do ciąży, gdyż dzięki temu dziecko będzie mogło być poczęte w okresie prawidłowego wyrównania metabolicznego. To z kolei prowadzi do znacznej redukcji ryzyka związanego z ciążą i porodem. Pozwolę sobie nie zgodzić się z określeniem, że jest pani pesymistką. Powiedziałbym raczej, że jest pani realistką, która twardo stąpa po ziemi. To normalne, że czasem przychodzą gorsze myśli. Każdy z nas w pewnych sytuacjach rozważa czarne scenariusze. Pesymizm, jeśli już występuje, prowadzi często do rezygnacji. Wracając do pani pytania i kryjącej się za nim obawy, to sądzę, że medycyna nie daje konkretnej odpowiedzi w odniesieniu do pojedynczego pacjenta. Z jednej strony widzimy ludzi, którzy chorują na cukrzycę wiele lat, u których powikłania występują w minimalnym zakresie, a z drugiej strony są osoby, u których już po kilku latach dochodzi do rozwoju poważnych komplikacji.