Diabetyk | Terapia

JAK UNIKNĄĆ DIALIZ?

Od pięciu lat stosuję insulinę (mam 60 lat, a od 35 choruję na cukrzycę). Mam zaćmę i nefropatię cukrzycową. Kreatynina przez ostatnie dwa lata utrzymuje się na poziomie 200 – 280. Mam zrobioną przetokę. Chronicznie borykam się z zapaleniem pęcherza – ciągle są zmiany w moczu (białko). Poziomy glukozy strasznie „skaczą”, od bardzo wysokich do bardzo niskich. Przestałam sobie radzić, nic mi się już nie chce, prawie nie wychodzę z domu z powodu bólu nóg (bolą mnie mięśnie, łamie reumatyzm). Dla nefrologa, który mnie leczy ważny jest tylko poziom kreatyniny, nic więcej, żadnych wskazówek a propos diety itp. Proszę o pomoc, może ktoś podpowie mi, co mam robić, aby ustrzec się przed dializami? (moje OB to 60)

Jagoda

Jak uniknąć dializ? Diabetyk.pl, dializy, cukrzyca, życie z cukrzycą, dieta, wymienniki, powikłania naczyniowe, glukometr, pomiary, prowadzenie cukrzycy

Sądzę, że bardzo pomocna byłaby tu osoba lekarza diabetologa, który by podjął próbę zebrania tych wszystkich zagadnień. Cukrzyca jest szczególną chorobą, w której przeplatają się różne problemy, ponieważ powikłania mogą dotyczyć różnych narządów. Dlatego specjalistyczne podejście, choć niezbędne we współczesnej medycynie, jeśli staje się wąskim spojrzeniem na wycinek problemów zdrowotnych pacjenta, prowadzi do jego zagubienia. Potrzebny jest też ktoś, kto to zbierze i przekaże pacjentowi spójną informację na temat bieżącego stanu zdrowia oraz dalszego postępowania. Obawiam się, że znalazła się pani w sytuacji braku jasnego komunikatu i utraty wiary w przyszłość. Tymczasem w pani życiu, podobnie jak i w życiu  innych ludzi, którzy poważnie traktują dany im czas, każdy dzień to kolejne zadanie do wykonania. Każdego dnia trzeba czuwać nad przebiegiem cukrzycy, zarówno pod kątem leczenia insuliną, jak i przestrzegania diety. Co do diety gorąco zachęcam do poszukania możliwości porady u dietetyczki. Tych zasad dla pani nie da się streścić w kilku zdaniach.