Diabetyk | Terapia

NAGŁA UTRATA WAGI

Czy długotrwałe utrzymywanie się poziomu glukozy w granicach 70–90 mg/dl może powodować utratę wagi? Choruję od 20 lat, nigdy nie miałam problemów z nadwagą i w sumie dobrze się czuję przy glikemii około 90. W ciągu ostatnich trzech miesięcy schudłam aż 8 kg i zaczęło mnie to trochę martwić, bo nie stosuję żadnej diety, pracuję w biurze, więc nie jestem zbyt aktywna. Mam 34 lata, pięć lat temu urodziłam drugie dziecko i do tej pory wszystko było dobrze. Czy powinnam zrobić jakieś badania? (ostatnie badania z lutego – krew i mocz – są w normie, żadnej anemii ani innych nieprawidłowości). Jak sprawdzić, co może być przyczyną chudnięcia?

Dorota

utrata wagi, diabetyk.pl, cukrzyca, terapia, cukrzyca typu 1, cukrzyca typu 2, moja cukrzyca, żywienie, edukacja, leczenie, terapia, nagła utrata wagi

Zawartych w tym tekście wskazówek, informacji i przykładów nie należy traktować jako porady lekarskiej i odnosić do własnego przypadku. Jeżeli pojawiają się jakiekolwiek problemy w leczeniu i wyrównaniu cukrzycy zawsze należy się zgłosić do swojego lekarza prowadzącego, bo tylko on zna historię choroby danej osoby i może udzielić profesjonalnej, adekwatnej do sytuacji i stanu zdrowia pacjenta, porady lekarskiej.

Pytanie o wyjaśnienie przyczyn utraty masy ciała należy do kategorii spraw, które wymagają regularnej konsultacji lekarskiej. W przybliżeniu możemy przyjąć, że niespodziewana utrata powyżej 5% wagi na przestrzeni kilku miesięcy powinna zwrócić uwagę pacjenta i skłonić go do zasięgnięcia opinii lekarza.