1. Home
  2. »
  3. Porady
  4. »
  5. Duże spadki glikemii

Duże spadki glikemii

Od dość dawna mam spadki cukru 2–3 godziny po jedzeniu. Zwykle udaje mi się w porę zareagować i coś przegryźć, ale coraz częściej orientuję się w swoim stanie dopiero wtedy, gdy zaczynają mi drżeć ręce i dostaję wilczego apetytu. Wówczas zazwyczaj mam 34 mg/dl cukru (około 9.00). Natomiast budzę się o godz. 6.00 z glikemią 135. Te spadki coraz bardziej utrudniają mi życie. Czy można jakoś temu zaradzić? (przyjmuję insulinę 14 j. Actrapid i 14 j. Insulatard).

Władysław z kieleckiego (l. 52)

Zawartych w tym tekście wskazówek, informacji i przykładów nie należy traktować jako porady lekarskiej i odnosić do własnego przypadku. Jeżeli pojawiają się jakiekolwiek problemy w leczeniu i wyrównaniu cukrzycy zawsze należy się zgłosić do swojego lekarza prowadzącego, bo tylko on zna historię choroby danej osoby i może udzielić profesjonalnej, adekwatnej do sytuacji i stanu zdrowia pacjenta, porady lekarskiej.

Pacjent, u którego występują tak znaczące spadki stężenia cukru we krwi (hipoglikemia), powinien niezwłocznie sam lub z pomocą lekarza wprowadzić zmiany w leczeniu, które oddalą to poważne ryzyko. Nie wolno tolerować takiego stanu, mając na względzie własne bezpieczeństwo. Są trzy możliwe przyczyny hipoglikemii: zbyt mały posiłek (lub opóźniony w stosunku do wstrzyknięcia insuliny), zbyt duże dawki insuliny lub nadmierny wysiłek fizyczny. W pańskim przypadku, gdy hipoglikemia występuje po śniadaniu, należy sprawdzić, czy nie spożywa pan zbyt małego śniadania lub czy dawka insuliny nie jest zbyt duża. Zakładam, że nie uprawia pan rano intensywnych ćwiczeń fizycznych (np. bieganie, jazda na rowerze). Odnośnie do samego leku, chciałbym podkreślić, że każdy pacjent powinien znać charakterystykę działania swoich insulin, by móc zorientować się, która insulina odpowiada za spadek stężenia cukru o danej porze dnia.

W tym wypadku pod lupę należy wziąć dawkę insuliny Actrapid. Być może zwiększano panu dawkę insulin podawanych rano ze względu na wyższe stężenia cukru w godzinach późniejszych. Takie postępowanie musi jednak uwzględniać analizę tego, co stanie się podczas całego okresu działania danej mieszanki insulin. Już na pierwszy rzut oka, wydaje się, że dawka 14 jednostek insuliny Actrapid jest za wysoka. Należy to jednak przeanalizować z lekarzem prowadzącym na podstawie dobowych profili, co umożliwi uchwycenie pewnej prawidłowości. Po dobraniu na tej podstawie odpowiedniej dawki i proporcji insulin (insulin dobranych pod kątem ich profilu działania w czasie) powinno udać się uzyskać stabilny przebieg wartości cukru we krwi.

Komentarz

Pojęcie niedocukrzenia oznacza zespół objawów klinicznych towarzyszących znacznemu obniżeniu poziomu cukru we krwi. Wśród nich należy wymienić: uczucie głodu, niepokój psychiczny, drżenie kończyn, pocenie, bladość, odczucie szybkiego bicia serca (kołatania), zaburzenia koncentracji i widzenia, ból głowy, osłabienie, trudności w mówieniu, utratę przytomności i drgawki. Prawidłowy poziom cukru we krwi jest niezbędny dla odżywiania komórek, szczególnie mózgowych, które bazują prawie wyłącznie na glukozie. Dlatego właśnie organizm człowieka bardzo dokładnie reguluje poziom glukozy i wyposażony jest w szereg zabezpieczeń, chroniących ośrodkowy układ nerwowy przed niebezpiecznym zmniejszeniem dowozu energii w postaci glukozy. W warunkach fizjologicznych nawet w sytuacji głodzenia poziom cukru nigdy nie spada poniżej bezpiecznej granicy (m.in. dzięki produkcji glukozy w wątrobie). Spróbujmy prześledzić, co stanie się po podaniu zbyt dużej dawki insuliny.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

NAJNOWSZE

Skip to content