Diabetyk | Terapia

DUŻE SPADKI GLIKEMII

Na początku, gdy poziom cukru zaczyna się obniżać, organizm sam zaczyna się bronić, wydzielając do krwi hormony o działaniu przeciwstawnym do insuliny, głównie adrenaliny i glukagonu. Stąd początkowe objawy niedocukrzenia to typowe objawy związane z nadmiarem adrenaliny, np. drżenie kończyn, pocenie, bladość, odczucie szybkiego bicia serca (kołatania), zaburzenia widzenia. W przypadku lekkiego niedocukrzenia ta reakcja obronna oraz dodatkowa kanapka wystarczą do zatrzymania dalszego spadku glikemii. Jeśli jednak mamy do czynienia z ciężkim niedocukrzeniem, to ochrona fizjologiczna nie jest w stanie zapobiec dalszemu groźnemu obniżeniu poziomu cukru we krwi. Mózg otrzymuje wówczas za mało glukozy i kolejne objawy związane są już z jego niedocukrzeniem.

Duże spadki glikemii - diabetyk.pl, cukrzyca, glikemia, leczenie, terapia, hipoglikemia, hiperglikemia, życie z cukrzycą, niedocukrzenie, insulina, glukoza

To właśnie zaburzenia koncentracji, orientacji, pobudzenie, czasem senność, zaburzenia świadomości i w skrajnej postaci utrata przytomności i drgawki. Jeśli pacjent w stanie ciężkiej hipoglikemii znajdzie się bez pomocy, to przedłużona utrata przytomności może doprowadzić do trwałego uszkodzenia mózgu i stanowi bezpośrednie zagrożenie życia. Pacjent powinien zawsze nosić ze sobą dodatkową kanapkę i kostki (tabletki) cukru. Nigdy przecież nie wiadomo, czy w obcym miejscu w razie niedocukrzenia ktoś będzie miał porcję węglowodanów, którą mógłby wyratować go z opresji. Osoba ze skłonnością do częstych i niespodziewanych niedocukrzeń powinna zaopatrzyć się w zestaw zawierający glukagon w strzykawce przystosowanej do podania domięśniowego. Wówczas w razie ciężkiego niedocukrzenia połączonego z utratą przytomności ktoś z przeszkolonych domowników będzie w stanie podać jej ratujący zastrzyk w oczekiwaniu na przyjazd pogotowia. Każdy przypadek niedocukrzenia wymaga przeanalizowania, ponieważ nic nie dzieje się bez przyczyny. Wyeliminowanie błędu może w przyszłości uchronić pacjenta od niebezpiecznych zdarzeń.