Diabetyk | Terapia

DUŻE SPADKI GLIKEMII

W tym wypadku pod lupę należy wziąć dawkę insuliny Actrapid. Być może zwiększano panu dawkę insulin podawanych rano ze względu na wyższe stężenia cukru w godzinach późniejszych. Takie postępowanie musi jednak uwzględniać analizę tego, co stanie się podczas całego okresu działania danej mieszanki insulin. Już na pierwszy rzut oka, wydaje się, że dawka 14 jednostek insuliny Actrapid jest za wysoka. Należy to jednak przeanalizować z lekarzem prowadzącym na podstawie dobowych profili, co umożliwi uchwycenie pewnej prawidłowości. Po dobraniu na tej podstawie odpowiedniej dawki i proporcji insulin (insulin dobranych pod kątem ich profilu działania w czasie) powinno udać się uzyskać stabilny przebieg wartości cukru we krwi.

Duże spadki glikemii - diabetyk.pl, cukrzyca, glikemia, leczenie, terapia, hipoglikemia, hiperglikemia, życie z cukrzycą, niedocukrzenie, insulina, glukoza

Komentarz

Pojęcie niedocukrzenia oznacza zespół objawów klinicznych towarzyszących znacznemu obniżeniu poziomu cukru we krwi. Wśród nich należy wymienić: uczucie głodu, niepokój psychiczny, drżenie kończyn, pocenie, bladość, odczucie szybkiego bicia serca (kołatania), zaburzenia koncentracji i widzenia, ból głowy, osłabienie, trudności w mówieniu, utratę przytomności i drgawki. Prawidłowy poziom cukru we krwi jest niezbędny dla odżywiania komórek, szczególnie mózgowych, które bazują prawie wyłącznie na glukozie. Dlatego właśnie organizm człowieka bardzo dokładnie reguluje poziom glukozy i wyposażony jest w szereg zabezpieczeń, chroniących ośrodkowy układ nerwowy przed niebezpiecznym zmniejszeniem dowozu energii w postaci glukozy. W warunkach fizjologicznych nawet w sytuacji głodzenia poziom cukru nigdy nie spada poniżej bezpiecznej granicy (m.in. dzięki produkcji glukozy w wątrobie). Spróbujmy prześledzić, co stanie się po podaniu zbyt dużej dawki insuliny.