Diabetyk | Terapia

DUŻE SPADKI GLIKEMII

Od dość dawna mam spadki cukru 2–3 godziny po jedzeniu. Zwykle udaje mi się w porę zareagować i coś przegryźć, ale coraz częściej orientuję się w swoim stanie dopiero wtedy, gdy zaczynają mi drżeć ręce i dostaję wilczego apetytu. Wówczas zazwyczaj mam 34 mg/dl cukru (około 9.00). Natomiast budzę się o godz. 6.00 z glikemią 135. Te spadki coraz bardziej utrudniają mi życie. Czy można jakoś temu zaradzić? (przyjmuję insulinę 14 j. Actrapid i 14 j. Insulatard).

Władysław z kieleckiego (l. 52)

Zawartych w tym tekście wskazówek, informacji i przykładów nie należy traktować jako porady lekarskiej i odnosić do własnego przypadku. Jeżeli pojawiają się jakiekolwiek problemy w leczeniu i wyrównaniu cukrzycy zawsze należy się zgłosić do swojego lekarza prowadzącego, bo tylko on zna historię choroby danej osoby i może udzielić profesjonalnej, adekwatnej do sytuacji i stanu zdrowia pacjenta, porady lekarskiej.

Duże spadki glikemii - diabetyk.pl, cukrzyca, glikemia, leczenie, terapia, hipoglikemia, hiperglikemia, życie z cukrzycą, niedocukrzenie, insulina, glukoza

Pacjent, u którego występują tak znaczące spadki stężenia cukru we krwi (hipoglikemia), powinien niezwłocznie sam lub z pomocą lekarza wprowadzić zmiany w leczeniu, które oddalą to poważne ryzyko. Nie wolno tolerować takiego stanu, mając na względzie własne bezpieczeństwo. Są trzy możliwe przyczyny hipoglikemii: zbyt mały posiłek (lub opóźniony w stosunku do wstrzyknięcia insuliny), zbyt duże dawki insuliny lub nadmierny wysiłek fizyczny. W pańskim przypadku, gdy hipoglikemia występuje po śniadaniu, należy sprawdzić, czy nie spożywa pan zbyt małego śniadania lub czy dawka insuliny nie jest zbyt duża. Zakładam, że nie uprawia pan rano intensywnych ćwiczeń fizycznych (np. bieganie, jazda na rowerze). Odnośnie do samego leku, chciałbym podkreślić, że każdy pacjent powinien znać charakterystykę działania swoich insulin, by móc zorientować się, która insulina odpowiada za spadek stężenia cukru o danej porze dnia.