Diabetyk | Terapia

CZY UZUPEŁNIAĆ DIETĘ SUPLEMENTAMI?

Związek między odżywianiem się i zdrowiem jest dla wszystkich oczywisty. Jednak we współczesnym świecie spora część przekazu informacyjnego zawarta jest w reklamach. Medycyna, ludzkie zdrowie, a nawet leki już dawno przestały być domeną wyłącznie lekarzy czy szpitali. Wiele usług i produktów można uzyskać bez wizyty u lekarza i bez recepty.

suplementy diety, diabetyk.pl, suplement, dieta, suplementy diety, odżywianie

Wprawdzie w większości przekazów reklamowych głos spikera przypomina o konieczności zasięgnięcia porady lekarza nawet w odniesieniu do produktów dostępnych bez recepty, to i tak konsumenci nic sobie z tego nie robią. Tymczasem należy mocno podkreślić, iż każda osoba, zanim zdecyduje się na zakup produktu, który według przekazu reklamowego poprawia stan zdrowia, powinna zapytać lekarza, czy jest wskazane lub dozwolone stosowanie takiego specyfiku. Najważniejszym powodem takiej konsultacji jest ustalenie, czy może wchodzić w grę interakcja z zażywanymi dotychczas lekami, a przez to zmiana ich działania na organizm.
Mimo iż teoretycznie wszyscy wiedzą o konieczności zasięgnięcia porady, nie w każdym wypadku do niej dochodzi, o czym świadczy rosnąca popularność i wzrastająca sprzedaż preparatów wspomagających dietę.

Dane z rynku
Liczba osób zażywających różnego rodzaju preparaty wspomagające dietę systematycznie wzrasta. Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych wykazują, że aż 75% ankietowanych przynajmniej raz na przestrzeni minionych 10 lat zażywało suplementy diety. Wiąże się to ze sporymi wydatkami, a jednak są one chętnie i częściej ponoszone przez osoby starsze. Szacuje się, że odsetek osób powyżej 50 roku życia, stosujących farmakologiczne wspomaganie diety, może sięgać nawet 70%.